Kolejni nielegalni imigranci na granicy z Białorusią. Straż Graniczna podała dane
Wczoraj 78 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna informuje, że byli to między innymi obywatele Gambii i Indii. 19 osób na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś.
2023-06-27, 09:19
Na odcinku chronionym przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach Gwinejczyk przeprawił się przez rzekę Świsłocz. Z kolei na obszarze patrolowanym przez strażników w Dubiczach Cerkiewnych za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano Azerbejdżanina, który przewoził 3 Egipcjan, Palestyńczyka i Syryjczyka.
Z dotychczasowych danych SG wynika, że łącznie do tej pory w 2023 r. za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusią zatrzymano ponad blisko 390 osób.
SG od początku 2023 r. odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Od początku czerwca odnotowano ich ok. 2 tys.
Zapora elektroniczna
Na 206 kilometrach granicy polsko-białoruskiej działa już cała zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Zapora elektroniczna jest uzupełnieniem, zbudowanej w 2022 r. na długości 186 km zapory stalowej o wysokości 5,5 m.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.
REKLAMA
- Coraz więcej cudzoziemców wykorzystuje procedurę uchodźczą. Usiłują dostać się do strefy Schengen
- Za fałszywy alarm bombowy grozi nawet osiem lat więzienia. Rzecznik SG apeluje o rozwagę
- SG deportowała cudzoziemców, którzy stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. W tle powiązania z ISIS
Zobacz także: instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją:
dn/IAR/PAP
REKLAMA