Bezpłatne autostrady i zakaz wyprzedzania dla TIR-ów. Zmiany w ruchu drogowym wchodzą w życie
Poważne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego wchodzą w życie od soboty. Najistotniejszą zmianą jest zniesienie opłat za przejazd autostradami państwowymi. Inną ważną zmianą jest zakaz wyprzedzania dla TIR-ów na drogach szybkiego ruchu. Są też zmiany dotyczące punktów karnych.
2023-07-01, 05:30
Zmiany w opłatach za autostrady de facto dotyczą dwóch tras: A2 na odcinku Stryków-Konin oraz A4 między Wrocławiem a Sośnicą. Z opłat zwolnione zostaną samochody osobowe i motocykle. Nadal zapłacą ciężarówki i autobusy.
Bezpłatne autostrady stają się faktem
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że pozytywnie wpłynie to na bezpieczeństwo, ponieważ duża część ruchu tranzytowego przeniesie się na oba odcinki autostrad. Szef resortu przypomniał, że na drogach jednojezdniowych, dwukierunkowych dochodzi do 80 procent wypadków, w których są ofiary śmiertelne.
Opłaty na pozostałych autostradach - zarządzanych przez prywatne firmy - zostają bez zmian.
Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów
Zmieni się za to nieco sposób poruszania się na drogach szybkiego ruchu - wchodzi w życie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Przedstawiciele resortu infrastruktury argumentują, że tak zwane "wyścigi słoni" tworzyły zagrożenie na drogach.
REKLAMA
Rzecznik resortu Szymon Huptyś powiedział, że w jednym przypadku wyprzedzanie będzie jednak możliwe. Chodzi o sytuację, kiedy wyprzedzany pojazd będzie jechał z prędkością znacznie niższą od dopuszczalnej na autostradach i drogach ekspresowych. Wyprzedzanie będzie dopuszczalne także wtedy, gdy trasa ma więcej niż dwa pasy.
Zakaz nie ma zastosowania do pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.
Posłuchaj
Zmiany w punktach karnych
Od pierwszego lipca obowiązuje także nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Ta zmiana dotyczy punktów karnych - będą przedawniały się po roku, a nie - jak dotąd - po dwóch latach. Realnie nastąpi to po 17 września. Naliczone do tego czasu punkty karne przedawnią się po dwóch latach.
Nowelizacja zakłada także powrót kursów, które pozwolą na redukcję takich punktów. Będą je prowadzić Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kurs potrwa sześć godzin, będzie kosztował około 500 złotych.
REKLAMA
Od pierwszego lipca nie obowiązują już opłaty ewidencyjne na przykład za odzyskanie utraconego prawa jazdy, wydanie tablic rejestracyjnych, czy wymiany bezterminowego prawa jazdy.
Posłuchaj
- "Mistrzowskie osiągnięcie". Niemiecka prasa zachwala tunel w Świnoujściu
- Tańsze tankowanie na Orlenie. Rusza wakacyjna promocja
- Nie da się jeździć szybko i bezpiecznie. Jaki jest polski kierowca?
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/PAP/jmo
REKLAMA