Trwa posiedzenie Sejmu i Senatu. Izby zajmą się m.in. komisją ds. rosyjskich wpływów

O 9.00 rozpoczął ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach, służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

2023-07-13, 09:50

Trwa posiedzenie Sejmu i Senatu. Izby zajmą się m.in. komisją ds. rosyjskich wpływów
Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu i Senatu. Foto: verconer/Shutterstock

Rząd chce zwiększyć limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną. Mniej za prąd mają płacić również między innymi małe i średnie firmy oraz samorządy i podmioty wrażliwe.

Sprawozdanie KRRiT

Sejm wysłucha też sprawozdania z ubiegłorocznej działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych. Izba omówi też projekty kilku uchwał, ustanawiających rok 2024 rokiem między innymi Melchiora Wańkowicza, Marka Hłaski, Wincentego Witosa, Romualda Traugutta czy Rodziny Ulmów.

Sejm przeprowadzi też głosowania nad rozpatrzonymi punktami, między innymi nad sprawozdaniem z wykonania ubiegłorocznego budżetu, ustawą o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego oraz nad ustawą wprowadzającą darmowe leki dla seniorów 65 plus i dzieci do 18 roku życia.

Posiedzenie Senatu

Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu; izba zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

W ubiegły czwartek senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji opowiedziały się za odrzuceniem noweli ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

REKLAMA

Posłuchaj

W Sejmie m.in. projekt ws. mrożenia cen energii (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z nowelą w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a celem komisji będzie stwierdzenie, czy dana osoba daje rękojmię należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Czytaj także:

Służba zdrowia

Odbędą się też głosowania nad wcześniej rozpatrzonymi punktami, m.in. trzema ustawami dotyczącymi służby zdrowia: nowelizacją ustawy o prawach pacjenta, która zakłada wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych; ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz ustawą o niektórych zawodach medycznych. Reguluje ona pracę kilkunastu zawodów m.in. higienistki stomatologicznej, podiatry czy optometrysty.

Senatorowie będą też głosować nad projektami uchwał: ws. 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu oraz w 200. rocznicę podjęcia prac nad koncepcją kanału Augustowskiego.

***

REKLAMA

iar/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej