Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Ustawą zajmie się dziś Senat

Senat zbiera się na 64. posiedzeniu. Podczas zaplanowanych na dwa dni obrad Izba rozpatrzy między innymi ustawę o powołaniu komisji do spraw wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.

2023-07-12, 05:54

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Ustawą zajmie się dziś Senat
W Senacie m.in. ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Foto: Twitter.com/@PolskiSenat

Regulacja, której projekt przygotował prezydent V likwiduje możliwość nakładania środków zaradczych, stosowanych przez komisję wobec osób podległych rosyjskim wpływom. To między innymi 10 letni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Przewiduje także, że w komisji nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści. Zrezygnowano też z wyznaczenia terminu pierwszego raportu przed 17 września.

Na tym posiedzeniu senatorowie rozpatrzą również ustawę, które zwiększa o 200 milionów złotych roczną kwotę wsparcie linii autobusowych finansowanych z rządowego funduszu. Izba pochyli się też nad ustawą, która uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych. Będą one przysługiwać także osobom, które nie mają stażu pracy w warunkach szczególnych przez 1 stycznia 1999 roku.

Początek obrad o godzinie 11.00.

Zbadanie rosyjskich wpływów

31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast 2 czerwca Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy.

REKLAMA

Posłuchaj

Sejmowa komisja ds. rosyjskich wpływów. Lichocka: niektórzy boją się panicznie (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z prezydencką propozycją w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Czytaj także:

***

iar/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej