"Unikaj słońca i wysiłku fizycznego". RCB ostrzega: upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed upałami powyżej 30 stopni Celsjusza. W alercie do odbiorców na terenie całego kraju zaleca się unikanie słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. O tym przypominają również lekarze.

2023-07-16, 11:20

"Unikaj słońca i wysiłku fizycznego". RCB ostrzega: upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia
RCB ostrzega przed upałami powyżej 30 stopni Celsjusza. Dr Sutkowski: upały są groźne dla seniorów i dzieci. Foto: PAP/Waldemar Deska

"Uwaga! Dziś i jutro prognozowany upał (pow. 30 st. C). Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112" - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w niedzielnym wpisie na Twitterze.

Przypomniano, że objawami przegrzania organizmu mogą być np.: przyspieszony oddech, podwyższona temperatura, nudności, zawroty głowy.

RCB zwróciło uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. "Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu" - przestrzegli eksperci. Przypomnieli, że jego objawy to m.in: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka czy szum w uszach.

Eksperci radzą, by nosić nakrycie głowy. Podkreślają, że nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w aucie.

Podczas gorących dni należy stosować kremy z filtrem UV oraz zamykać i zasłaniać okna. Zaleca się też picie niegazowanej wody.

>>> INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW <<<

Temperatura niebezpieczna dla seniorów i dzieci

Doktor Michał Sutkowski podkreślił, że szczególnie osoby starsze oraz z chorobami przewlekłymi powinny zachować ostrożność.

- Najbardziej odczuwają upały osoby starsze oraz małe dzieci. Takie osoby powinny przede wszystkim nie wychodzić pomiędzy godziną 10 a 16. Narażone są także osoby ciężko chore, niezależnie od wieku. Choroba taka jak cukrzyca, inne choroby metaboliczne, stan po udarze, zawale - to są stany, które mogą zagrażać w kontakcie z taką wysoką temperaturą. Narażone są też osoby, które biorą leki diuretyczne, które mają przewlekłe choroby, np. nerek czy właśnie nadciśnienie tętnicze albo niewydolność krążenia.

REKLAMA

Posłuchaj

Doktor Michal Sutkowski zachęca do pozostania w domach (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Pamiętajmy o nawadnianiu

Podczas wysokich temperatur powietrza bardzo ważne jest picie wody oraz chłodzenie ciała - zaznaczył doktor Michał Sutkowski.

Kurtyny wodne w mieście są bardzo ważne. To nie powinny być fontanny miejskie, dlatego, bo są siedliskiem różnego rodzaju patogenów. Nie powinniśmy korzystać z nich. Ochłodzenie ciała w kurtynie wodnej, czy w bieżącej wodzie ma oczywiście ogromne znaczenie i powinno następować, jeżeli już musimy wychodzić.

Posłuchaj

Doktor Michał Sutkowski zaleca picie wody (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj też:

IAR/PAP/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej