Prezydent Duda: polsko-litewska współpraca to bezcenny atut

- Jestem głęboko przekonany, że polsko-litewska współpraca, bliskość i podobne spojrzenie na otaczające nas zagrożenia, są bezcennym atutem w obliczu aktualnych wyzwań, ale również i w obliczu przyszłości - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

2023-07-16, 13:14

Prezydent Duda: polsko-litewska współpraca to bezcenny atut
Prezydent Duda: jestem przekonany, że polsko-litewska współpraca to bezcenny atut. Foto: Marek Borawski/KPRP

W uroczystościach upamiętniających pilotów w Pszczelniku biorą udział prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że Steponas Darius i Stasys Girenas dokonali rzeczy wyjątkowej, przelatując nad Atlantykiem do Europy Środkowej. 

- Cześć bohaterskim litewskim lotnikom, którzy w służbie ojczyzny zginęli tutaj 90 lat temu. Niech żyje niepodległa Litwa, niech żyje niepodległa Polska, niech Pan Bóg ma nasze państwa i narody w swojej opiece - mówił prezydent Duda.

Jak ocenił "jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd, zwłaszcza wobec trudnych czasów, w jakich przyszło nam dzisiaj żyć i pracować". - Wierzę w to głęboko, że tą jedność uda nam się utrzymać na dziesięciolecia, a daj Boże, na stulecia - powiedział Andrzej Duda.

"Polegli służąc swojej ojczyźnie"

Przypomniał, że "w rocznicę tragicznej śmierci litewskich bohaterów Litwini na całym świecie obchodzą święto litewskiej jedności". - My Polacy dobrze rozumiemy, z jakimi uczuciami stają przed pomnikiem w Pszczelniku nasi litewscy przyjaciele. Duma z wybitnego sukcesu rodaków i wdzięczność za ich patriotyczne poświęcenie miesza się tutaj z zadumą nad tragicznym zrządzeniem losu - wskazał Duda.

Prezydent przypomniał o polskich lotnikach - Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze, którzy ponieśli śmierć w katastrofie lotniczej w 1932 r. Jak dodał, "nie sposób także oprzeć się wspomnieniu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem".

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że wszyscy oni polegli w istocie służąc swojej ojczyźnie, wykonując zadania, które w ich sercu i w istocie miały znaczenie państwowe. Z tych wszystkich przykładów patriotycznego poświęcenia czerpiemy inspirację do umacniania suwerenności, bezpieczeństwa i podmiotowości naszych państw i narodów - podkreślił Andrzej Duda. 

REKLAMA

Lot nad Atlantykiem

90 lat temu, 15 lipca 1933 roku, dwaj litewscy piloci wyruszyli z Nowego Jorku do Kowna samolotem "Lituanica", którym zamierzali bez międzylądowania pokonać dystans ponad 7 tysięcy kilometrów.

Wystartowali w rocznicę zwycięstwa nad Krzyżakami - w 1410 roku - wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem, chcąc w ten sposób rozsławić Litwę na świecie. O ich przedsięwzięciu pisały wszystkie gazety. Piloci przelecieli szczęśliwie nad Atlantykiem, 16 lipca około godziny 23-ej ich samolot widziano w okolicach Stargardu Szczecińskiego, jednak wskutek silnej burzy zmienili trasę lotu.

Trzydzieści sześć minut po północy, 17 lipca, po ponad 37 godzinach lotu, samolot rozbił się w lesie koło wsi Pszczelnik pod Myśliborzem, który wtedy znajdował się na terytorium Niemiec. Litewscy piloci przelecieli 6411 kilometrów, do celu pozostało im 650. Lot odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych i mimo to był wówczas jednym z najbardziej precyzyjnych.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent w 90. rocznicę katastrofy litewskich lotników S. Dariusa i S. Girenasa: dokonali rzeczy wyjątkowej (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

W pogrzebie Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa w Kownie wzięło udział około stu tysięcy osób. Ku czci bohaterów w lesie koło Pszczelnika w 1936 roku został postawiony Pomnik Pilotów Litewskich, odrestaurowany w 1983 roku. W uroczystościach rocznicowych w 2008 roku uczestniczyli prezydenci: Lech Kaczyński (zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010) i Valdas Adamkus. 

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej