Wakacyjna kampania dot. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu nieletnich. Ważne treści dla dzieci i rodziców
Warto wiedzieć, w co się nie pakować - to przekaz państwowej komisji ds. pedofilii skierowany przy okazji wakacji do młodych ludzi i ich rodziców. Na TikToku, Instagramie oraz w pociągach PKP ruszyła kampania mówiąca o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną oraz sposobach jej zapobiegania.
2023-07-17, 14:12
O szczegółach projektu poinformowała psycholog Justyna Kotowska, wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu nieletnich poniżej 15 lat.
- Wakacje to czas, w którym dzieci są pod mniejszym nadzorem rodziców. Zależało nam na uświadomieniu dzieci i młodzieży o niebezpieczeństwie związanym z m.in. udostępnianiem swoich intymnych zdjęć. Nie chodzi nam o to, żeby straszyć. Przeciwnie, chcemy zapobiegać i uczyć tego, jak reagować - powiedziała.
Rady od influencerów
W kampanię "Bezpieczne Wakacje" włączyli się niektórzy influencerzy aktywni na TikToku i Instagramie. Zet Kacper, Pusheen Girl, Einar Krawczyk, Witkowski, Instatruelove czy Zietkowsky - to na ich profilach można spodziewać się nagrań, w których informują, jak unikać zagrożeń podczas wakacji.
- W co się nie pakujemy? Upload nudesów, mówienie nieznajomym, gdzie mieszkamy, zdradzanie planu dnia nieznajomym, zapominanie o asertywności - zawsze masz prawo powiedzieć "nie", zapominanie o numerach alarmowych 112 - wskazuje w krótkim filmiku Pusheen Girl.
REKLAMA
Proste wskazówki
Z kolei Einar Krawczyk ostrzega młodych ludzi przed: wsiadaniem do obcych samochodów, zostawianiem napojów bez opieki i oddalaniem się od swojej paczki.
Webinar dla rodziców
Kampania "W co się nie pakować" rusza nie tylko na TikToku. Lada dzień na Instagramie dostępny będzie bezpłatny webinar prowadzony przez psychologów i dedykowany dorosłym.
Można będzie dowiedzieć się z niego m.in. tego, czym jest wykorzystanie seksualne dzieci, jakie mogą być jego oznaki, na co należy zwracać uwagę i co można z tym zrobić.
REKLAMA
Informacja w pociągach
W działania komisji włączyła się też polska kolej. Jak wyjaśnia Kotowska, przez dwa najbliższe miesiące w pociągach PKP Intercity wyświetlane będą komunikaty z numerami telefonów do instytucji, które udzielają wsparcia dzieciom i dorosłym. Informacje te mają zachęcać też do reakcji w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego dziecka.
- Dajemy konkretne wskazówki o tym, co zrobić w takich przypadkach mogą zarówno rodzice, jak i same dzieci. Widzimy, że ludzie potrzebują tej wiedzy, ponieważ najczęstsze pytania, jakie słyszymy od dorosłych to: "co robić, jak rozmawiać w takich sytuacjach" - powiedziała Kotowska.
Telefon zaufania
"Rozmawiajmy z dziećmi, które są pod naszą opieką o zasadach bezpieczeństwa. Reagujmy, gdy widzimy lub podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Nie bądźmy obojętni" - zachęca komisja.
Przypomina też numery telefonu zaufania dla dorosłych - 116 123 oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111.
REKLAMA
- Pedofilia w show-biznesie. Zielke zapowiada nowe odcinki "Bagna". "Pokażę kolejnych oprawców"
- Krzywdził inne dzieci? Nowe informacje ws. zachodniopomorskiego urzędnika skazanego za pedofilię
IAR/PAP/fc
REKLAMA