Na Jasną Górę wyrusza 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Pątnicy pójdą pod hasłem "Sakramenty dają życie"

Dziś 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego ze stolicy na Jasną Górę wyruszy 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana paulińską. Pielgrzymi wyruszą ze stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia po Mszy świętej o godz. 6.00, której przewodniczył będzie metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

2023-08-06, 03:02

Na Jasną Górę wyrusza 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Pątnicy pójdą pod hasłem "Sakramenty dają życie"
Po raz 312. na Jasną Górę wyruszy Warszawska Pielgrzymka Piesza. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Kierownik pielgrzymki, paulin, ojciec Krzysztof Wendlik powiedział, że do pielgrzymki można dołączyć się na każdym etapie pątniczego szlaku. - Zapraszam wszystkich tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali, żeby wspólnie wyruszyć, lub dołączyć w trasie. Niech Bóg da takie myśli i takie pragnienia, żebyś mógł odpowiedzieć ewangelicznie na Jego wezwanie - powiedział duchowny.

Sakramenty

Tegoroczne hasło "Sakramenty dają życie" nawiązuje do programu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Paulin zaznaczył, że bez Sakramentów nie ma Chrystusowego Kościoła, bez uczestnictwa w Sakramentach nie ma życia chrześcijańskiego. Każda sprawowana Eucharystia to wydarzenie mistyczne.

- Podczas tych dziewięciu dni pielgrzymki chcemy sobie uprzytomnić rolę i głębokie znaczenie Sakramentów Świętych. Dlaczego są, komu one służą? A młodym ludziom pokazać, że Sakramenty Święte to nie jest przeszłość, tylko to jest przyszłość - wyjaśniał ojciec Krzysztof Wendlik.

Dodał, że podczas pielgrzymki Bóg będzie blisko nas. - Pan Bóg szczególnie się odsłania na pielgrzymce, w tym znaczeniu, że pokazuje człowiekowi, jaka jest Jego Wola - poprzez wydarzenia, osoby, a nade wszystko poprzez sprawowane podczas tej pielgrzymki Sakramenty Święte - tłumaczył.

REKLAMA

Trasa pielgrzymki

Centralnym punktem pielgrzymowania, każdego dnia, będzie wspólna Msza święta. W programie znajdzie się modlitwa różańcowa, wspólne odmawianie Brewiarza oraz nowenna do Matki Bożej, przed przypadającą 15 sierpnia uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Trasa przemarszu WPP liczy około 250 kilometrów, które pątnicy pokonają w 9 dni. Po drodze odwiedzą m.in. Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Paradyżu, Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny, Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia oraz Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

WPP dotrze na Jasną Górę 14 sierpnia w godzinach popołudniowych, tak by 15 sierpnia pątnicy mogli wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

REKLAMA

Posłuchaj

Paulin zaznaczył, że bez sakramentów nie ma Chrystusowego Kościoła, bez uczestnictwa w sakramentach nie ma życia chrześcijańskiego (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej