Duża awaria aplikacji do lotów dronami w Polsce. Wyjaśniamy, co zrobić

2023-08-07, 16:27

Duża awaria aplikacji do lotów dronami w Polsce. Wyjaśniamy, co zrobić
Awaria aplikacji do lotów dronami w Polsce. Co zrobić, gdy nie działa DroneRadar? Wyjaśniamy. Foto: Shutterstock/Goinyk Production

Jak poinformowała w komunikacie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, w związku z nieprawidłowym działaniem aplikacji mobilnej służącej do zgłaszania lotów dronami nad Polską, została zmieniona procedura zgłaszania i koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych. Problemy z działaniem aplikacji DroneRadar od kilku dni zgłaszają użytkownicy dronów - sytuacja jest o tyle poważna, że według przepisów - w znacznej większości przypadków zgłoszenie lotu bezzałogowym statkiem powietrznym, czyli popularnym dronem, jest obowiązkowa, a aplikacja DroneRadar jest jedynym oficjalnie uznawanym w Polsce oprogramowaniem.

Od kilku dniu użytkownicy bezzałogowych statków powietrznych, czyli popularnych dronów, masowo zgłaszają problemy z działaniem aplikacji DroneRadar. Jest to narzędzie powiązane z systemami PAŻP, przez którą należy według przepisów zgłaszać praktycznie każde poderwanie drona z ziemi, jeśli ma to miejsce publiczne. Aplikacja DroneRadar jest jedyną, oficjalnie uznawaną w Polsce aplikacją do zgłaszania lotów i w praktyce służy do zarządzania całym ruchem dronów cywilnych nad terenem Polski.

Chcesz latać? Wyślij e-mail

Jak czytamy na stronie pansa.pl w związku z możliwym występowaniem nieprawidłowego działania aplikacji mobilnej wprowadzona zostaje zmieniona procedura zgłaszania i koordynacji lotów BSP dla pilotów, którzy nie mogą sprawdzić zobrazowania przestrzeni powietrznej oraz zgłosić lotu za jej pomocą. Opisane procedury obowiązują do odwołania.

Na stronie dronemap.pansa.pl udostępniona została mapa stref geograficznych. Mapa oprócz prezentowania stref wyświetla informacje o warunkach jakie w wybranej lokalizacji należy spełnić, aby można było wykonać lot dronem. W celu uzyskania informacji o występujących strefach należy wyszukać pożądana lokalizację korzystając z wyszukiwarki lub wybierając i stawiając "pinezkę" dowolnym miejscu mapy. Alternatywną możliwością jest skorzystanie z geolokalizacji komputera lub telefonu.

Operacje, które nie wymagają koordynacji z TWR (loty w odległości 1-6 km od lotniska do wysokości 30 m AGL dronami o masie do 900 g oraz loty w odległości powyżej 6 km od lotniska do wysokości 100 m AGL dronami do 25 kg, loty w przestrzeni niekontrolowanej, czyli poza aktywnymi strefami DRA-R CTR i MCTR) należy zgłosić wysyłając maila na adres utm@pansa.pl zawierającego następujące informacje:

  • imię i nazwisko pilota
  • numer telefonu
  • lokalizację lotów wyrażoną we współrzędnych geograficznych w formacie WGS-84
  • okrąg o promieniu XXX m (odpowiadający realnemu rejonowi lotów VLOS lub zaplanowanemu rejonowi BVLOS)
  • deklarowanego czasu rozpoczęcia / zakończenia lotów (maksymalnie 24 godziny).

Obowiązek zgłaszania lotów dronami

Liczba lotów wykonywanych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych potocznie zwanych dronami wciąż rośnie i w 2022 roku osiągnęła poziom 550 000 zgłoszonych operacji BSP1. Stale wzrasta również liczba zarejestrowanych operatorów dronów, która przekroczyła już 150 000. Niestety znaczne wzrosty idą w parze ze stale rosnącą liczbą naruszeń przepisów, między innymi poprzez nieuprawniony wlot w strefę przestrzeni powietrznej lub nieautoryzowanymi przelotami nad obiektami chronionymi.

Obowiązek zgłaszania lotów wynika z Wytycznych nr 7 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 9 czerwca 2021 r. oraz przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzzzl).

Ponadto każdy kto lata dronem o masie startowej wyższej niż 250 gr, lub jakimkolwiek dronem, wyposażonym w urządzenie rejestrujące (np. kamerę) musi się zarejestrować na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, pod adresem drony.ulc.gov.pl. Otrzymany podczas rejestracji numer Operatora musicie napisać/przykleić do drona. Będziecie go też potrzebować przy rejestracji lotu w aplikacji DroneRadar (tzw. Checkin) i do złożenia planu lotu w systemie PansaUTM, tam gdzie będzie to wymagane, np. przestrzeniach kontrolowanych.

Zobacz także:

kjk

Polecane

Wróć do strony głównej