Kolejny dzień napięć na granicy z Białorusią. Próby nielegalnego przekroczenia i atak na funkcjonariuszy
115 osób, m.in. z Egiptu i Etiopii - próbowało w środę nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski - podsumowała w czwartek Straż Graniczna. Od początku 2023 r. SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski.
2023-08-10, 11:08
Na obszarze, który patroluje placówka SG w Białowieży, pięć osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Przewłoka. Na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Mielniku i Dubiczach Cerkiewnych, polskie służby zostały zaatakowane kamieniami przez osoby, którym przedtem udaremniono przekroczenie granicy.
Straż Graniczna opublikowała na Twitterze film z interwencji przy zaporze z ujęcia migrantów, którzy nielegalnie wkroczyli do Polski. Podkreślono, że szybkie i skuteczne działania funkcjonariuszy uniemożliwiają przedostanie się w głąb terytorium Polski grupom cudzoziemców.
"Za nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski płacą stronie białoruskiej po kilka tysięcy dolarów/euro" - dodano.
W związku ze wzrostem liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi na ten odcinek skierowani będą kolejni żołnierze. Jak na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, łącznie będzie ich około 10 tysięcy.
REKLAMA
- Cztery tysiące żołnierzy będzie zaangażowanych bezpośrednio we wsparcie Straży Granicznej na granicy, a sześć tysięcy będzie w odwodzie, szkoląc tam swoje umiejętności - wyjaśnił minister.
Od początku 2023 r. SG odnotowała ok. 20 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju - ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu były 4 tys. takich prób, a w sierpniu - około tysiąca.
Organizatorzy nielegalnego przekroczenia granicy
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku 2023r. pogranicznicy z tego oddziału zatrzymali ponad 450 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
REKLAMA
W Podlaskiem, zamknięte do odwołania, są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
- Trwa instalacja bariery na granicy z Rosją. Rzecznik SG: prace zbliżają się ku końcowi
- Wagnerowcy przedostali się na terytorium Łotwy? Szef Łotewskiej Straży Granicznej ujawnia szczegóły
pg,pap
REKLAMA