Czesi kupią więcej gazu od Polski. Trwa finalizowanie umów
Pełnomocnik polskiego rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że finalizowane są umowy pomiędzy Polską, a Czechami dotyczące zwiększonego transportu gazu. - Wojna zmienia wszystko i bezpieczeństwo energetyczne jest dla Czechów istotne - mówiła po rozmowach z czeskim ministrem handlu.
2023-08-17, 21:15
Polska i Czechy finalizują rozmowy w sprawie zwiększenia przepustowości przesyłu gazu - przekazała po rozmowach w Pradze Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Pełnomocnik polskiego rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej spotkała się czeskim ministrem przemysłu i handlu Josefem Sikelą.
Rozmowa skupiła się na zapewnieniu Czechom dostępu do gazu z polskich terminali LNG. - Wiążąca procedura w tej sprawie skończy się wczesną jesienią. Czesi z niej skorzystają pod warunkiem, że zwiększymy przepustowość przesyłu, co z kolei będzie możliwe, jeśli będzie wykorzystana infrastruktura portowa - to się ze sobą wiąże. Z satysfakcją odnotowuję, że strona czeska to rozumie - powiedziała pełnomocnik polskiego rządu.
Rozmowy z Czechami przyspieszyły
Polska minister zauważyła, że rozmowy z Czechami przyspieszyły. - Wojna zmienia wszystko i bezpieczeństwo energetyczne jest dla Czechów istotne, tak jak dla całej Europy. Kolejna zima może być wyzwaniem, może zweryfikować naszą dywersyfikację. Polska jest bezpieczna i bardzo chcemy, aby cała Europa była bezpieczna - zaznaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
W spotkaniu w Pradze uczestniczyli przedstawiciele państwowych spółek energetycznych z obu państw. Wiceprezes polskiej spółki Gaz-System Andrzej Kensbok powiedział, że podobne rozmowy toczyły się już na Słowacji i w Rumunii, a w przyszłości odbędą się na Węgrzech i na Ukrainie.
REKLAMA
Posłuchaj
Alternatywa dla gazu z Rosji
- Niedługo będziemy podpisywali umowę regazyfikacyjną, która będzie dotyczyła pierwszego gazowca. Chcemy zapewnić, żeby druga jednostka miała możliwość zaopatrywania krajów sąsiednich, które nie mają dostępu do morza i korzystają dziś z gazoportów holenderskich lub belgijskich. Chcemy im zaoferować możliwość dostawy gazu LNG z terminala w Gdańsku - powiedział Andrzej Kensbok.
Wiceprezes Gaz-Systemu dodał, że dla Węgier polska oferta stanowi atrakcyjną alternatywę wobec gazu dostarczanego z Rosji.
Posłuchaj
- Terminal LNG w Świnoujściu. Rekordowa liczba załadowanych cystern
- Ubóstwo energetyczne w UE. Sprawdziliśmy, jak kraje wspólnoty poradziły sobie z drogimi surowcami
IAR/łs
REKLAMA