Trzy nowe gazociągi lądowe. Gaz-System z kompletem pozwoleń na budowę
Gaz-System ma wszystkie pozwolenia na budowę trzech gazociągów lądowych w ramach projektu terminala pływającego FSRU. Nowe połączenia zapewnią możliwość odbioru i transportu do centralnej Polski dodatkowych ilości gazu pochodzącego z Terminalu FSRU, planowanego w rejonie Zatoki Gdańskiej.
2023-07-28, 16:23
Zwiększona moc Terminala LNG
- W poprzednim roku oddaliśmy Baltic Pipe, zwiększyliśmy moc Terminala LNG, zakończyliśmy budowę GIPL i interkonektora ze Słowacją, a teraz metodycznie i konsekwentnie realizujemy FSRU w Gdańsku. Dzięki tym działaniom Polacy mogą być spokojni o najbliższą zimę i o następne. Co więcej, terminal FSRU będzie mógł służyć nie tylko Polsce, ale jest również ofertą dla naszych sąsiadów na dywersyfikację źródeł dostaw gazu - powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Zwiększenie mocy regazyfikacyjnych
Dotychczas planowany projekt budowy Terminalu FSRU zakładał umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU przystosowanej do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie. Jednak w wyniku znaczącego zainteresowania uczestników rynku tym połączeniem, Gaz-System prowadzi wiążącą procedurę Open Season dla Terminalu FSRU 2.
REKLAMA
"Umożliwi ona zwiększenie mocy regazyfikacyjnych Terminalu poprzez uruchomienie drugiej jednostki FSRU, zdolnej do wyładunku, procesowego składowania i regazyfikacji LNG na poziomie 4,5 mld m3 rocznie, o ile rynek potwierdzi takie zapotrzebowanie" - dodano w komunikacie.
Budowa ma się rozpocząć w 2024 r.
- "Suwerenność energetyczna była, jest i będzie naszym priorytetem". Minister klimatu na Kongresie 590
IAR/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA