Setki migrantów próbowało przedostać się do Polski. Niektórzy przez rzekę. Raport SG

"Wczoraj przez polsko-białoruską granicę próbowały się nielegalnie przedostać 124 osoby" - poinformowała Straż Graniczna. Byli to obywatele między innymi Etiopii, Somalii i Indii. Na odcinku granicy ochranianym przez placówkę w Białowieży 14 migrantów przeprawiło się przez graniczne rzeki. Zatrzymano pięciu obywateli Kamerunu, którzy przeszli przez Leśną Prawdę i Sudańczyka, który przeprawił się przez rzekę Przewłoka. Pozostałych ośmiu migrantów zawróciło na Białoruś.

2023-08-20, 09:56

Setki migrantów próbowało przedostać się do Polski. Niektórzy przez rzekę. Raport SG
Według statystyk SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 19,3 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. Foto: https://twitter.com/Straz_Graniczna

Jak poinformowała Straż Graniczna w niedzielnym komunikacie na portalu "X": "124 cudzoziemców próbowało w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; byli to m.in. obywatele Etiopii, Somalii i Indii". 

Przeprawy przez rzekę

Z tego 14 migrantów przeprawiło się też nielegalnie przez rzeki Leśna Prawa i Przewłoka w okolicach Białowieży (Podlaskie). "Zatrzymano sześć osób pochodzących z Kamerunu i Sudanu, pozostałe zawróciły na Białoruś" - podała SG.

Według statystyk SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 19,3 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było łącznie 4 tys. takich prób, a w sierpniu do tej pory takich prób było ponad 1,8 tys. Nielegalni migranci pochodzili z blisko 50 różnych państw.

Stalowa zapora 

Na długości 186 km granicy z Białorusią w 2022 roku powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m będąca głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników zainstalowany na 206 km tej granicy., który w całości użytkują polskie służby graniczne.

REKLAMA

Elektroniczna zapora 

Straż Graniczna poinformowała ostatnio, że w 2024 r. ruszy budowa elektronicznej zapory wzdłuż rzek: Bug w Lubelskiem oraz Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r. Zapora ma być sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.

Patrz także Karol Karski, europoseł PiS.

Czytaj także:

PAP/SG/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej