more_horiz
Wiadomości

Janusz Wojciechowski: Unia powinna dofinansować tranzyt zboża z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 10:33
Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że rozwiązaniem problemu ukraińskiego zboża powinny być przedłużenie zakazu jego importu oraz unijne dopłaty do tranzytu. Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że Unia Europejska powinna wspierać Ukrainę przede wszystkim finansowo.
Janusz Wojciechowski o imporcie ukraińskiego zboża
Janusz Wojciechowski o imporcie ukraińskiego zbożaFoto: Powerhouse Productions/Shutterstock

Janusz Wojciechowski zaproponował, by Unia sfinansowała, w ramach pomocy Ukrainie, transport zboża do wyznaczonych portów, z których ziarno byłoby wysyłane do Afryki i Azji. - Moim zadaniem jest przekonanie Komisji Europejskiej i państw członkowskich, że po pierwsze Unia powinna dofinansować tranzyt zboża z Ukrainy do portów i do państw trzecich, a po drugie powinna przynajmniej do końca roku przedłużyć zakaz importowy do tych pięciu krajów, w tym do Polski - tłumaczył.

"Handel spekulacyjny"

Unijny komisarz dodał, że import zbóż z Ukrainy do państw przygranicznych jest rozwiązaniem szkodliwym także dla ukraińskich rolników. - To jest w dużej mierze handel spekulacyjny - wykorzystywany jest fakt, że w ogarniętej wojną Ukrainie są niskie ceny i niektórzy próbują robić na tym interesy. Nie powinno się w tym pomagać. Dlatego handel przygraniczny powinien być zablokowany, tak jak jest teraz, a Ukrainie należy pomóc w tranzycie, bo to jest solidarność na poziomie światowym, gdyż są kraje, które bardzo potrzebują ukraińskiego ziarna - mówił Janusz Wojciechowski.

- Transport ziarna z Ukrainy przez Polskę - on się po prostu nie opłaca. Jeśli Ukraina ma swoje rynki tradycyjne w Indonezji na przykład czy Egipcie, to droga na te rynki nie prowadzi przez Polskę. Jeżeli jest otwarte Morze Czarne, tak jak to było przed wojną, to nie było żadnej presji eksportowej na Polskę, to się nie opłacało Ukrainie. Ale teraz, kiedy zablokowane jest Morze Czarne, to oczywiście muszą być znalezione alternatywne drogi - powiedział Wojciechowski.

Dodał, że Ukraina ma do wyeksportowania ok. 4 mln ton ziarna miesięcznie. UE - wskazał - jest w stanie przeprowadzić tranzyt takiej ilości ziarna do portów, ale "na to są potrzebne fundusze".

Zakaz importu zbóż z Ukrainy został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja. Zastąpił jednostronne decyzje w sprawie embarga wprowadzone przez państwa graniczące z napadniętym krajem. Objął cztery rodzaje zbóż: pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Nie mogą być one importowane z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i Węgry. Zakaz obowiązuje do 15 września.

Czytaj więcej:

Program 3 Polskiego Radia/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także