Transport zboża z Ukrainy. Pierwszy statek skorzystał z korytarza humanitarnego
Do Stambułu przybył pierwszy statek, który przepłynął przez tak zwany korytarz humanitarny, utworzony przez Ukrainę na Morzu Czarnym. Informuje o tym agencja Reutera, powołując się na świadków.
2023-08-18, 10:26
Płynący pod banderą Hongkongu kontenerowiec "Joseph Schulte" kilka dni temu wypłynął z Odessy. Statek był tam zablokowany od 23 lutego zeszłego roku, czyli od dnia poprzedzającego rosyjską inwazję na Ukrainę.
Wycofanie się z umowy zbożowej
Kraje Unii Europejskiej potępiły Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej, która zapewniała bezpieczny przepływ statków przewożących ziarno z ukraińskich portów. Głównymi odbiorcami zboża były kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. Oświadczenie w imieniu 27-mki opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
"Rosja nadal wykorzystuje żywność jako broń" - brzmi fragment oświadczenia. Tą decyzją - jak napisał szef unijnej dyplomacji - Rosja jeszcze bardziej pogłębia globalny kryzys żywnościowy, który wywołała napaścią na Ukrainę i blokadą ukraińskich portów.
REKLAMA
Josep Borrell podkreślił, że Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za zakłócenia w dostawach zboża na całym świecie. W oświadczeniu czytamy też, że umowa zbożowa wraz z unijnymi korytarzami solidarnościowymi odegrała kluczową rolę w ustabilizowaniu i obniżeniu bezprecedensowo wysokich cen żywności spowodowanych wojną na Ukrainie rozpętaną przez Rosję.
"Porozumienie zbożowe umożliwiło bezpieczny eksport prawie 33 milionów ton zboża i artykułów rolnych do 45 krajów ponad tysiącem statków" - napisał Josep Borrell i wyliczał, że "to pozwoliło wesprzeć operację humanitarne w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Sudanie, Somalii i Jemenie".
- Wygasa umowa na eksport ukraińskiego zboża. ONZ wysyła list do Putina
- KE chce znieść zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Minister Telus: to decyzja polityczna
- Wnioski po szczycie NATO. Ekspert z Kijowa: kluczowa będzie współpraca i zwiększenie produkcji uzbrojenia
IAR/PAP/bartos
REKLAMA
REKLAMA