Wygasa umowa na eksport ukraińskiego zboża. ONZ wysyła list do Putina

Rosja zapowiada, że nie przedłuży umowy na eksport ukraińskiego zboża. Dokument, który został wynegocjowany przez ONZ i Turcję wygasa w poniedziałek. Przez ostatni rok pozwalał uniknąć światowego kryzysu żywnościowego. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

2023-07-17, 09:45

Wygasa umowa na eksport ukraińskiego zboża. ONZ wysyła list do Putina
Od momentu wejścia w życie porozumienia z Ukrainy wyeksportowano drogą morską 30 mln ton zboża i innych produktów. Foto: Shutterstock/Elena Larina

Porozumienie zostało podpisane w lipcu ubiegłego roku w Turcji. Rosja zobowiązała się wówczas nie atakować ukraińskich statków wiozących zboże z portu w Odessie. Wcześniej zalegało tam 20 milionów ton surowca, na który czekały biedne kraje Afryki i Bliskiego Wschodu.

Podpisanie porozumienia oznaczało, że udało się zażegnać narastający od tygodni kryzys żywnościowy na świecie. Teraz widmo kryzysu pojawiło się ponownie.

Koniec wysyłania zboża?

Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział, że nie przedłuży porozumienia, bo - jak twierdzi - społeczność międzynarodowa nie dotrzymała zobowiązań wobec Rosji. Chodzi o kwestie eksportu rosyjskiego zboża, choć Władimir Putin wyraźnie dawał do zrozumienia, że tak naprawdę dąży do zniesienia sankcji gospodarczych nałożonych przez Zachód, po tym jak Rosja napadła na Ukrainę

Moskwa chce między innymi ponownego włączenia kilku rosyjskich banków do międzynarodowego systemu płatności Swift. Jednak już kilka tygodni temu przedstawiciele Unii Europejskiej podkreślali, że jest to niemożliwe.

REKLAMA

ONZ wysyła list do Putina

Do zmiany zdania namawia Władimira Putina szef ONZ, który wysłał do rosyjskiego prezydenta list w tej sprawie. Narody Zjednoczone podkreślają też, że dzięki porozumieniu udało się nie tylko uchronić sporą część świata przed głodem, ale też częściowo zdusić inflację.

Od momentu wejścia w życie porozumienia z Ukrainy wyeksportowano drogą morską 30 milionów ton zboża i innych produktów. Niemal połowa trafiła do krajów rozwiniętych, takich jak Włochy i Hiszpania, 26 procent do krajów rozwijających się, jak Turcja i Chiny, a 27 procent do krajów ubogich, w tym do Egiptu czy Sudanu.

Posłuchaj

Umowa zbożowa, która została wynegocjowana przez ONZ i Turcję wygasa dzisiaj (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

IAR/PR24.pl/PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej