Kolejne grupy Polaków otrzymają dostęp do bezpłatnych leków. Skorzysta ponad 11 mln osób

Od września kolejne grupy Polaków otrzymają dostęp do bezpłatnych leków. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której z programu skorzystają także seniorzy w wieku 65+ oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

2023-08-29, 16:57

Kolejne grupy Polaków otrzymają dostęp do bezpłatnych leków. Skorzysta ponad 11 mln osób
Kolejne grupy Polaków otrzymają dostęp do bezpłatnych leków. Foto: Daniel Dmitriew / Forum

Władze szacują, że z nowych rozwiązań będzie mogło skorzystać 11,5 miliona osób. To sprawia, że razem z seniorami 75+ dostęp do bezpłatnych leków będzie miało 16 milionów Polaków.

W zeszłym roku z programu skorzystało 2,7 miliona seniorów, którzy otrzymali ponad 76 milionów opakowań bezpłatnych leków.

Leki dla dzieci, młodzieży i seniorów

- Nowe listy na swojej stronie opublikuje Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista dla seniorów to prawie 3 800 bezpłatnych leków. Oprócz niej, będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2 800 leków - poinformował rząd.

Rozszerzenie programu bezpłatnych leków to jedna z propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości, przedstawionych wiosną tego roku. Oprócz niej są to podniesienie świadczenia z programu Rodzina 500+ do 800 złotych od nowego roku, a także zniesienie opłat za przejazd państwowymi autostradami.

REKLAMA

Czytaj także w TVP Info: Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Prezydent podpisał ustawę. Kolejna spełniona obietnica

Wzrost wydatków na służbę zdrowia

Prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy mówił, że "cieszę się bardzo z tego, że przygotowana została ustawa poszerzająca katalog świadczeniobiorców, którzy będą mogli otrzymywać leki, środki specjalnego żywienia i wyroby medyczne bez odpłatności".

Czytaj także w i.pl: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpłatnych lekach dla dzieci do lat 18 i dla seniorów powyżej 65 lat

- Pierwszą ustawę w tym zakresie wprowadziliśmy kilka lat temu. Dała ona możliwość korzystania z bezpłatnych leków przez osoby, które ukończyły 75. rok życia, a także przez kobiety w ciąży. Nie tak dawno katalog tych osób rozszerzyliśmy także o kobiety w połogu - dodał.

REKLAMA

Szef rządu Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podkreślił z kolei, że "służba zdrowia, w szerokim rozumieniu tego słowa, to taki obszar, gdzie (...) funduszy (...) nigdy nie jest wystarczająco dużo". - Trzeba wspomnieć o tym, że kiedyś było ich szczególnie mało. W momencie, w którym przejmowaliśmy stery kraju, w 2015 r., łączne wydatki na ochronę zdrowia to było mniej więcej 77 mld zł. W tym roku, po ośmiu latach, to ponad 160 mld, a na przyszły rok zaplanowane mamy 190 mld zł - zaznaczył premier.

Czytaj więcej:

Uroczystość podpisania przez prezydenta RP ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

IAR,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej