more_horiz
Wiadomości

Niemiecki europoseł: jeśli PO wróci w Polsce do władzy, to zaakceptuje pakt migracyjny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 06:46
Europoseł niemieckiej CDU Michael Gahler powiedział, że gdyby po październikowych wyborach do władzy w Polsce powróciła PO, to nowy rząd zaakceptowałby narzucony przez Brukselę pakt migracyjny. Jako dowód przypomniał zgodę na relokację migrantów udzieloną przez rząd Ewy Kopacz.
Michael Gahler wprost przyznał, że liczy na wygranąPO w jesiennych wyborach w Polsce i przyjęcie przez nowy rząd migrantów
Michael Gahler wprost przyznał, że liczy na wygraną PO w jesiennych wyborach w Polsce i przyjęcie przez nowy rząd migrantówFoto: PAP/EPA/ELIO DESIDERIO/ Zuma Press/ FORUM

- W październiku jest możliwe, że w Polsce powstanie nowy rząd. Mam nadzieję, że moi polityczni przyjaciele wraz z koalicjami będą prowadzili inną politykę - powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Michael Gahler, który należy do Europejskiej Partii Ludowej.

- Przypominam sobie rok 2015, krótko, zanim PiS doszedł do władzy, miało miejsce porozumienie o rozmieszczeniu 165 tysięcy migrantów. Ówczesny rząd przyjął kilka tysięcy osób. Oznacza to, że politycznie nie zależy to od samego kraju, ale od konkretnej partii, która w Polsce rządzi. Podobnie jak na Węgrzech, ale to w Polsce niebawem będą wybory - zaznaczył.

Włosi zmagają się z problemem imigracji. Francja i Niemcy umywają ręce

W ostatnich dniach ze zwiększoną presją nielegalnej migracji zmagają się Włochy. Na Lampedusę przybyło z Afryki Północnej 7 tysięcy migrantów, czyli więcej, niż wynosi populacja tej małej włoskiej wyspy. Włoski rząd obwinia o kryzys Unię Europejską. Premier Giorgia Meloni poinformowała, że zwróciła się z apelem do unijnych partnerów o pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego.

Czytaj także: w TVP.Info: Dramatyczna sytuacja na Lampedusie. Władze rozpoczynają relokację migrantów

Ostrzegła, że włoskie ośrodki dla migrantów są przepełnione i Włochy nie są w stanie powstrzymać przybyszów przed migracją z Włoch za granicę.

W odpowiedzi Francja i Niemcy ogłosiły, że nie będą przyjmować migrantów z Włoch.

Posłuchaj
00:47 lampedusa-spec--12551711_1.mp3 Władze włoskiej Lampedusy proszą o pomoc. W ciągu ostatnich dwóch dni przypłynęło tam 7 tysięcy migrantów, czyli więcej niż liczy populacja tej małej wyspy. Włoski rząd obwinia o kryzys Unię Europejską - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj także w Niezalezna.pl: Sceny z migrantami na Lampedusie nic ich nie nauczyły? Łącki z PO: na pewno powinniśmy przyjąć kilka tysięcy

IAR/mbl

Zobacz także

Zobacz także