Dramatyczna sytuacja na Lampedusie. Szef MSW Francji zwołuje "spotkanie kryzysowe"

Szef MSW Francji Gerald Darmanin zwołał na piątek "spotkanie kryzysowe" w sprawie trudnej sytuacji migracyjnej we Włoszech, spowodowanej przez masowy napływ migrantów na wyspę Lampedusa. Od czwartku na tę włoską wyspę przybyło około 6-7 tys. ludzi z Afryki Północnej. Centrum recepcyjne na Lampedusie jest przepełnione.

2023-09-14, 22:57

Dramatyczna sytuacja na Lampedusie. Szef MSW Francji zwołuje "spotkanie kryzysowe"
Szef MSW zwołał na piątek spotkanie w sprawie kryzysu migracyjnego we Włoszech. Foto: PAP/EPA/ELIO DESIDERIO

Na początku tygodnia podczas wizyty w Menton w Alpach Nadmorskich Darmanin zapowiedział wzmocnienie środków w walce z nielegalną imigracją na granicy z Włochami, w tym podwojenie liczby celników i policjantów w regionie przygranicznym.

Na Lampedusie swoją wizytę zapowiedziała polityk francuskiej skrajnej prawicy Marion Marechal Le Pen, siostrzenica Marine Le Pen i wiceprzewodnicząca partii Rekonkwista Erica Zemmoura.

- Migranci muszą zostać zawróceni do portów pochodzenia. Ten zalew migrantów jest zorganizowany, odbywa się handel ludźmi i uczestniczą w nim organizacje pozarządowe. Nie winię tych migrantów, ale polityków, którzy zachęcają ich do przyjazdu! – powiedziała Marion Marechal w wywiadzie dla stacji BFM TV.

Rośnie liczba migrantów

Liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła w tym roku o 18 proc., a centralnym szlakiem Morza Śródziemnego przybyło ich o 96 proc. więcej – ogłosiła w czwartek unijna agencja ds. granic Frontex, oceniając, że presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

REKLAMA

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE, o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016 – przekazała włoska agencja prasowa ANSA, cytując dane Frontexu.

Najbardziej wzrosła liczba osób przybywających centralnym szlakiem przez Morze Śródziemne, który jest główną trasą migracji do UE i odpowiada za mniej więcej połowę wykrywanych przekroczeń. Na tym szlaku od stycznia do sierpnia wykryto 114 562 przypadki nielegalnej imigracji, o 96 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Frontex ocenił, że presja migracyjna z Tunezji i Libii "może utrzymać się w nadchodzących miesiącach".

Czytaj niezależna.pl: Tak będzie wyglądała polityka migracyjna PO? Nowy SPOT „Tusk = Inwazja nielegalnych imigrantów”

REKLAMA

Włochy ponoszą największy ciężar związany z tą migracją – podkreśla ANSA. Szczególnie trudna sytuacja panuje na wyspie Lampedusa, na którą w ostatnich dniach przybyła rekordowa liczba migrantów. Lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper oświadczyła w czwartek, że Unia Europejska jest "gotowa do wsparcia Włoch". Obecna sytuacja""po raz kolejny wskazuje na wyzwania, z jakimi się mierzymy, i wysiłki, jakie musimy podjąć" – dodała.

Czytaj też:

***

pap/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej