more_horiz
Wiadomości

Nowoczesny patrolowiec wzmocnił Straż Graniczną. Będzie stacjonował na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 11:20
"Morski Oddział Straży Granicznej odebrał patrolowiec o numerze burtowym SG-301. To jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych, która zadania w ochronie morskich granic Polski oraz zewnętrznych morskich granic Unii Europejskiej będzie wykonywała na akwenach Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego" - przekazała Straż Graniczna w najnowszym wpisie na portalu X. 
Morski Oddział Straży Granicznej odebrał nowy patrolowiec
Morski Oddział Straży Granicznej odebrał nowy patrolowiecFoto: TT/@Straz_Graniczna

"Nowy patrolowiec został już odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej" - poinformował w sobotę na platformie X szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jednostka będzie służyć głównie na Morzu Bałtyckim.

Patrolowiec SG-301 - jak poinformował Kamiński - może być wykorzystywany m.in. do ujawniania nielegalnych prób przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej, a także uczestniczyć w akcjach ratowniczych.

"Jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek"

SG-301 to pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel) z nieograniczonym rejonem żeglugi. Według założeń ma wykonywać zadania głównie na Bałtyku, a w razie potrzeby także na Morzu Śródziemnym. Jest to największy patrolowiec w flocie morskiej Straży Granicznej i jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych na Bałtyku - podawała wcześniej Straż Graniczna.

Nowy patrolowiec na początku września przypłynął z Francji do Polski. Ma blisko 70 m długości, 11,5 m szerokości i zanurzenie około 4,5 m. Może wykonywać zadania bez zawijania do portu przez minimum 12 dni z 35 osobami na pokładzie, w tym z 20 członkami stałej załogi.

Umowę na budowę patrolowca Straż Graniczna podpisała w październiku 2020 r. z francuską stocznią Socareanam. Budowa rozpoczęła się 25 czerwca 2021 r., gdy przy nabrzeżu gdańskiej spółki Marine Stal położona została stępka pod budowę kadłuba. Wcześniej w gdyńskiej stoczni CRIST przeprowadzono cięcie blach dla tej jednostki. Pod koniec czerwca 2022 r. zwodowano kadłub z nadbudową i częściowym wyposażeniem. Później kadłub trafił do francuskiej stoczni w Calais, gdzie wyposażono jednostkę.

Wartość zamówienia to 111 mln zł

SG informowała, że wartość zamówienia na budowę i dostawę patrolowca wyniosła blisko 111 mln zł. Budowa w 90 proc. jest finansowana z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej, a w pozostałej części z budżetu państwa. Media niedawno informowały o sporze z wykonawcą o ostateczną kwotę za patrolowca.

Będzie on wykorzystywany m.in. do wykrywania prób nielegalnego przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej i przeciwdziałania nielegalnej migracji. Będzie też kontrolować morskie transporty odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Oprócz tych zadań jednostka może też uczestniczyć w akcjach ratowniczych i humanitarnych.

SG-301 ma dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym i dwa szybkie pontony do działań interwencyjnych. Może przyjąć w sumie do 250 rozbitków w części rufowej, a na pokładzie dziobowym ma przestrzeń do ewakuacji medycznej śmigłowcem i operowania dronem.

Zobacz też w i.pl: "Tusk raz zgodził się na przymusową relokację i zrobi to znowu. Nie zasługuje na kolejną szansę" - ostrzega PiS w nowym nagraniu

Czytaj więcej:

"Zielona granica". Prof. Domański: film jest wymierzony przeciwko działaniom rządu

X/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także