more_horiz
Wiadomości

Inflacja spada. Sellin: opozycja mówiła co innego i wieszczyła jakąś straszną katastrofę

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 13:15
- Przewidujemy, że do końca roku jeszcze bardziej ta inflacja będzie spadać. Prawdopodobnie - to jest konserwatywne założenie - do 7 proc., może nawet jeszcze mniej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin.
Wzrost dochodów odpowiada inflacji - powiedział Jarosław Sellin
Wzrost dochodów odpowiada inflacji - powiedział Jarosław SellinFoto: Shutterstock/Stokkete

W piątek Główny Urząd Statyczny opublikował wstępny szacunek inflacji we wrześniu, z którego wynika, że wyniosła ona 8,2 proc. licząc rok do roku, wobec 10,1 proc. w sierpniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wyniosła -0,4 proc.

Do tych danych w Programie 3 Polskiego Radia odniósł się Jarosław Sellin. 

- Inflacja jeszcze w lutym wynosiła 18 proc, to jest oczywiście też efekt inwazji rosyjskiej na Ukrainę i wszystkich pochodnych z tym związanych, a dzisiaj wynosi 8 - zauważył. - Opozycja wieszczyła, że ta inflacja na pewno do końca roku nie zejdzie do jednej cyfry, wieszczyła jakąś straszną katastrofę - przypomniał.

Skuteczne działania rządu

Podkreślił, że w przypadku inflacji trzeba adekwatnie reagować.  - Myśmy obniżyli VAT na najważniejsze produkty żywnościowe do zera, obniżyliśmy też wzrost cen energii i gazu poprzez mechanizmy kompensacyjne - wskazał.

Czytaj także:

Przypomniał również o obniżeniu podatku dochodowego, waloryzacji świadczeń, wakacjach kredytowych i podwyżkach dla sfery budżetowej. Dodał, że wzrost dochodów odpowiada inflacji.

Dalszy spadek inflacji

- Przewidujemy, że do końca roku jeszcze bardziej ta inflacja będzie spadać. Prawdopodobnie - to jest konserwatywne założenie - do 7 proc., może nawet jeszcze mniej - powiedział Jarosław Sellin. - Sobie z tym trudnym zjawiskiem po prostu poradziliśmy - ocenił.

Wskazał, że "opozycja chciała na bazie inflacji zbudować histerię polityczną, żeby osłabić rząd".

IAR/PR3/fc

Zobacz także

Zobacz także