more_horiz

Duży spadek inflacji. Poseł PiS: to dobra wiadomość dla wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 19:26
- Niższa inflacja to dobra wiadomość dla wszystkich Polaków, a szczególnie dla posiadaczy kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Król. 
Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 proc. licząc rok do roku
Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 proc. licząc rok do rokuFoto: Denys Kurbatov/Shutterstock

W piątek Główny Urząd Statyczny opublikował wstępny szacunek inflacji we wrześniu, z którego wynika, że wyniosła ona 8,2 proc. licząc rok do roku, wobec 10,1 proc. w sierpniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wyniosła -0,4 proc.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że prezes NBP prof. Adam Glapiński miał rację w tej sprawie. - Niższa inflacja to dobra wiadomość dla wszystkich Polaków. Szczególnie dla posiadaczy kredytów hipotecznych. Niższa inflacja przyczyni się też do spadku odsetek od kredytów, to też dobra wiadomość dla gospodarki - powiedział Piotr Król.    

Na początku września, w związku ze spadającą inflacją, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. - referencyjną do 6 proc., lombardową do 6,5 proc., depozytową do 5,50 proc., redyskontową do 6,05 proc., oraz dyskontową weksli do 6,10 proc.

Ekspansja PKN Orlen

Poseł PiS odniósł się też do polityki prowadzonej przez PKN Orlen. Komisja Europejska nie zgłosiła zastrzeżeń do przejęcia przez Orlen od austriackiej firmy Doppler jej spółki Doppler Energie, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl. Oznacza to, że transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. - Kolejnym etapem ekspansji PKN Orlen jest wejście na europejskie rynki. To duża rzecz. Wielu Polaków jeździ na narty na południe Europy, będą mogli tam tankować swoje samochody na polskich stacjach benzynowych - stwierdził Król. 

Posłuchaj
10:20 PR24 2023_09_29-17-35-47.mp3 Piotr Król gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

W lipcu 2023 r. Orlen ogłosił, że podpisał z Dopplerem umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Doppler Energie - operatora sieci stacji Turmöl. Kwoty transakcji nie podano. Turmöl to trzecia co do wielkości sieć stacji paliw działająca w Austrii, obejmująca 266 obiektów. Jednocześnie ma ok. 14 proc. austriackiego rynku hurtowego paliw. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Król (PiS)
Data emisji: 29.09.2023
Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także