Z aresztu prosto do Strasburga? Mimo zarzutów, Karpiński może zostać europosłem
- Zgodnie z przepisami i orzecznictwem TSUE, byłemu ministrowi z czasów rządu PO-PSL Włodzimierzowi Karpińskiemu, należy umożliwić skuteczne objęcie mandatu europosła, dlatego powinien on zostać wypuszczony z aresztu - ocenia ekspert ds. europejskiego prawa konstytucyjnego Marcin Górski. Jak jednak zaznacza, choć znaczenie będą miały ewentualne decyzje polskiego sądu, to ostatecznie los Karpińskiego zależeć będzie od PE.
2023-10-21, 08:50
Były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL, Włodzimierz Karpiński, od lutego przebywa w areszcie. Zatrzymano go w związku z tzw. aferą śmieciową. Usłyszał zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie.
Włodzimierz Karpiński kandydował w 2019 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Nie zdobył jednak mandatu europosła. Posłem PE z tej listy został Krzysztof Hetman, który właśnie zdobył mandat do polskiego Sejmu i zamierza go objąć. Do PE za Hetmana trafić powinna Joanna Mucha, lecz ona także została wybrana na posła do polskiego parlamentu. Następny w kolejności do mandatu europosła byłby Riad Haidar, polityk zmarł jednak w maju br. Ostatecznie mandat europosła przypada kolejnemu kandydatowi - właśnie Włodzimierzowi Karpińskiemu.
Karpiński może trafić do Brukseli. Oto kolejne kroki procedury
W celu objęcia mandatu przez Karpińskiego w pierwszej kolejności przedstawiciel polskich władz - marszałek Sejmu - powinien zawiadomić Parlament Europejski o skutecznym wyborze posła - wyjaśnił attaché prasowy PE Łukasz Kempara. Po otrzymaniu tej informacji europarlament przesyła posłowi do wypełnienia deklarację. Następnie poseł deklaruje na piśmie, że nie występują przesłanki, które uniemożliwiają mu objęcie mandatu - tłumaczy dalej Kempara.
Kempara podkreślił przy tym, że okoliczność przebywania Karpińskiego w areszcie nie jest przeszkodą w objęciu mandatu. - Żeby objąć mandat, nie będzie on musiał składać żadnej przysięgi. Będzie musiał jedynie podpisać odpowiednie dokumenty, w ramach których stwierdza, że nie występują okoliczności związane z "incompatibilitas", - czyli, że nic nie stawia go w takiej sytuacji, żeby mandatu posła nie mógł sprawować - powiedział.
REKLAMA
Karpiński będzie mógł opuścić areszt? Ekspert: ostateczna decyzja należy do PE
- Zgodnie z przepisami i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, Włodzimierzowi Karpińskiemu należy umożliwić skuteczne objęcie mandatu europosła i, co do zasady, powinien on zostać wypuszczony z aresztu - zgodził się specjalizujący się w europejskim prawie konstytucyjnym dr hab. Marcin Górski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ekspert zastrzegł przy tym, że polski sąd może jednak nie wyrazić zgody na zakończenie stosowania środka zapobiegawczego. - Jeśli sąd krajowy w poczuciu odpowiedzialności za zapewnianie efektywności prawa UE dojdzie do wniosku, że nie może wypuścić pana Karpińskiego, to powinien wystąpić niezwłocznie do Parlamentu Europejskiego z wnioskiem o uchylenie immunitetu. Jeśli PE nie uchyli immunitetu, to trzeba będzie mężczyznę wypuścić - powiedział Górski.
Czytaj także w Niezalezna.pl: Z aresztu do europarlamentu. Były minister w rządzie PO - z zarzutami korupcji - szykuje się do Strasbourga
Zaznaczył przy tym, że - zgodnie z orzecznictwem TSUE - Karpiński będzie objęty immunitetem od momentu stwierdzenia wyboru na posła PE. W praktyce oznacza to objęcie go immunitetem po przesłaniu do Brukseli przez marszałka Sejmu zawiadomienia o wyborze.
REKLAMA
Prawnik Karpińskiego: na razie jest za wcześnie, by mówić o decyzji
W tej sprawie wypowiadał się też obrońca Karpińskiego prof. Michał Królikowski. - Przyjęcie mandatu przez Włodzimierza Karpińskiego – o ile nastąpi – będzie jego osobistą decyzją. W tym momencie za jest wcześnie na podawanie w tym zakresie informacji – powiedział w środę w rozmowie z "Rzeczpospolitą" adwokat.
Posłuchaj
Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie podała we wtorek końcowe wyniki wyborów. W Sejmie znajdzie się pięć ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska, która zdobyła 30,7 procent głosów, Trzecia Droga z poparciem na poziomie 14,4 procent, Nowa Lewica z wynikiem 8,61 procent oraz Konfederacja, na którą swój 0:54
Dodaj do playlisty
Czytaj także na wPolityce.pl: Logika wyborcza jest ślepa i może dać nadzieję na wolność W. Karpińskiemu. Przebywający w areszcie polityk PO może zostać europosłem!
[ZOBACZ TAKŻE] Politolog, prof. Bartłomiej Biskup gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA