more_horiz
Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 19:00
Maria Pomianowska - profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka i wokalistka, została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę przyznało Polskie Radio. W kategorii "Słowo", wyróżnionym przez PAP został krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń. W kategorii "Obraz", Telewizja Polska uhonorowała reżysera Filipa Zylbera i operatora Piotra Śliskowskiego. W kategorii "Idea", przez przedstawicieli 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia wyróżniony został Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, krytyk literacki i dramatopisarz.
Gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbyła się w niedzielę w studiu TVP
Gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych odbyła się w niedzielę w studiu TVPFoto: PAP/Radek Pietruszka

W niedzielę wieczorem, podczas uroczystej gali, wręczane są Nagrody Mediów Publicznych. To wyróżnienia przyznawane w czterech kategoriach przez cztery media publiczne. Polska Agencja Prasowa nominowała w kategorii "Słowo", TVP - w kategorii "Obraz", Polskie Radio - "Muzyka", zaś regionalne rozgłośnie radiowe, jako Audytorium 17 - w kategorii "Idea". Nagrody Mediów Publicznych mają honorować osoby, które w sposób szczególny przysłużyły się polskiej kulturze.

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Maria Pomianowska uhonorowana w kategorii "Muzyka"

Maria Pomianowska to kompozytorka grającą na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka licznych zespołów muzycznych m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promująca polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami, jak Yo Yo Ma czy Branford Marsalis.

Odbierając nagrodę, Maria Pomianowska podziękowała Polskiemu Radiu za wsparcie okazywane od dekad. 


Posłuchaj
00:16 pomianowska setka 1.mp3 Maria Pomianowska, laureatka Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" podziękowała Polskiemu Radiu (IAR)

 

Czytaj także: 

Tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" został wybrany przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.

Wśród nominowanych do nagrody byli również: Piotr Baron - saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog oraz Marek Piekarczyk - wokalista, autor tekstów, osobowość telewizyjna.

Obraz, Słowo, Idea

W kategorii Słowo Nagrodę Mediów Publicznych w 2023 roku zdobył krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń. - Powiem o dwóch uczuciach, które mi towarzyszą. Pierwsze to zażenowanie, bo konkurowałem z Ernestem Bryllem i Antonim Liberą i ranga tych nazwisk mnie przytłacza. Drugie to satysfakcja z tego, że otrzymuje nagrodę w kategorii »Słowo«, a nie »Literatura«. To nie są pojęcia tożsame. Od 35 lat czytam książki i piszę o nich - powiedział Masłoń odbierając nagrodę.


Posłuchaj
00:28 maslon setka 1.mp3 Krzysztof Masłoń podczas gali Nagród Mediów Publicznych o swojej profesji (IAR)

 

Krzysztof Masłoń - autorytet i instytucja - pisze o literatach, literaturze w prasie, w książkach, mówi też w radiu. Zasiada w kapitułach literackich nagród m.in. Nagrody Mediów Publicznych, z niektórych z nich bywa „przepędzany” za polityczną niepoprawność, nieoszczędzanie mainstreamowych pupilów i noblistów. Prezentowane przez niego sylwetki pisarzy nigdy nie są „oficjalne”, podręcznikowe, przeciwnie - zanurzone w historii, zmuszane do moralnych wyborów, które przynosiły im sławę lub infamię, jak głosi tytuł jednej z jego książek

Krzysztof Masłoń jest także współautorem audycji "Poczytnik" emitowanej w Polskim Radiu 24 w każdą niedzielę o 22.05. Zachęcamy do wysłuchania archiwalnych odcinków audycji: 

Czytaj także: 

Wyróżnieni w kategorii "Obraz" zostali: reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski. Ich pierwszą wspólną pracą jest serial TVP "Dewajtis" (2023), którego scenariusz, na podstawie powieści Marii Rodziewczówny, napisali Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek.

Filip Zylber urodził się 15 lutego 1960 r. w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej (1985). Debiutował w kinie w 1993 r. filmem "Pożegnanie z Marią" na podstawie opowiadania Tadeusza Borowskiego, za który otrzymał na Festiwalu w Gdyni nagrodę za najlepszy debiut. W 1999 r. zrealizował "Egzekutora" - dramat sensacyjny poruszający zagadnienie eutanazji z Zbigniewem Zapasiewiczem, Januszem Gajosem i Janem Fryczem w rolach głównych.

Piotr Śliskowski urodził się 8 lipca 1971 r. w Łodzi. W 1990 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest operatorem i członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), od 2019 r. - jego przewodniczącym. W 2003 r. na XII Festiwalu Polskich Wideoklipów "Yach Film" otrzymał nagrodę za teledysk "You may be in love" zespołu Blue Cafe. Zrealizował zdjęcia m.in. do filmów "Generał Nil" (2009), "Joanna" (2010), "80 milionów" (2011), oraz seriali "Oficerowie" (2006), "Trzeci oficer" (2008), "Czas honoru. Powstanie" (2014), "Stulecie winnych" (2019-2022) oraz "Dewajtis"(2023). 

Posłuchaj
00:27 nargroda obraz - setka 1.mp3 Nagrodę w imieniu laureatów odebrała producent serialu Dewajtis, Krystyna Świeca z Telewizji Polskiej (IAR)

 

O statuetkę walczyli też producent i reżyser Michał Kwieciński oraz aktor i reżyser Marek Bukowski.

Czytaj także: 

Prezesi 17 rozgłośni regionalnych do nagrody w kategorii "Idea" wskazali pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego - od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia. Laureat, dziękując za wyróżnienie, przyznał, że jest ono dla niego niezwykle cenne, ponieważ pokazuje, że kultura jest całością i dzieje się również z dala od wielkich ośrodków. 


Posłuchaj
00:26 jakubowski setka 1.mp3 Jarosław Jakubowski, odbierając Nagrodę Mediów Publicznych, podzielił się także swoją ideą (IAR)

 

Nominowani byli także historyk literatury polskiej profesor Włodzimierz Bolecki oraz piosenkarz, kompozytor i aktor Stan Borys.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. złotych. Retransmisja Gali jutro w Telewizyjnej Jedynce o 21.10 oraz na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Laureaci Nagrody Mediów Publicznych

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka, Piotr Semka, Łukasz Borowicz, Maria Dłużewska, Andrzej Zybertowicz oraz Leszek Długosz.

Pierwszy raz Nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku, a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego - Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie.

Nad Nagrodą Mediów Publicznych honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Czytaj również:

Przewodniczący RMN podkreśla rolę mediów publicznych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że kandydatury nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2023 podkreślają rangę Mediów Publicznych. Jak zaznaczył, jest to Nagroda, która pośrednio i bezpośrednio finansuje polską kulturę. - Nikt tak nie sponsoruje polskiej kultury, jak media publiczne i wszelkie zakusy na media publiczne są tak naprawdę zakusami na polską kulturę - zaznaczył.

Posłuchaj
00:17 Czaban IAR.mp3 Krzysztof Czabański: to nagroda, która pośrednio i bezpośrednio finansuje polską kulturę (IAR)

Jak dodał Krzysztof Czabański, nominaci pokażą istotę Mediów Publicznych, że jest to największa instytucja kultury w Polsce. - Wszystkie inne sprawy w mediach publicznych, są w pewnym sensie drugorzędne czy naskórkowe w stosunku do obszaru kultury. Bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza - ocenił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Posłuchaj
00:23 Czaban IAR (2).mp3 Czabański: nominaci pokażą istotę mediów publicznych, że jest to największa instytucja kultury w Polsce (IAR)

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także