Przewodnicząca KRS: Sejm nie może odwołać członków Rady, przerwanie kadencji to złamanie konstytucji
- Sejm nie ma kompetencji odwołać żadnego członka Krajowej Rady Sądownictwa, kadencje zasiadających w niej sędziów trwają do maja 2026 roku - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" przewodnicząca Rady Dagmara Pawełczyk-Woicka.
2023-11-15, 07:32
Jak stwierdza szefowa KRS, pojawiają się w mediach pomysły, żeby usuwać dyscyplinarnie członków KRS i w ten sposób - jak dodaje, "pozornie zgodnie z prawem" - doprowadzić do zmiany Krajowej Rady Sądownictwa. Nie ma w ustawie podstaw do odwołania członka Krajowej Rady Sądownictwa - podkreśla Pawełczyk-Woicka.
Pytana o pomysły weryfikacji lub usuwania z zawodu niektórych sędziów, i o wydane przez nich wyroki, przewodnicząca KRS ocenia, że w rezultacie sądownictwo przestałoby funkcjonować.
Zapis o nieusuwalności
- Usuwając tych sędziów, musieliby przyznać, że oni jednak byli sędziami. Wtedy wyroki by zostały. Ale wówczas wprost by złamano konstytucję, w której jest wyraźny zapis o nieusuwalności - mówi Pawełczyk-Woicka. Jak przypomina, KRS przyjęła uchwałę w obronie nieusuwalności sędziów, ponieważ sędziowie, którzy "są zagrożeni tymi pomysłami, oczekiwali od nas zajęcia stanowiska".
- Najpierw mówiono, że przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa są niekonstytucyjne. Obalono te argumenty. Następnie powiedziano, że są niezgodne z prawem europejskim. Ale ono tego nie reguluje, bo nie może. Później, że wszędzie na świecie sędziowie wybierają sędziów. Obalono i te argumenty. (...) Więc teraz się wmawia, że chodzi o obronę praworządności i niektórzy w to uwierzyli - mówi "Gazecie Polskiej" przewodnicząca KRS.
REKLAMA
- "Był neo-KRS, jest KRS". Internauci pokazują, jak TVN zmienił narrację
- Sejm wybrał czterech kandydatów do KRS. Odrzucono propozycje zgłoszone przez PiS
- "Chce niszczyć kolejne instytucje państwa". Fogiel o organizacji sędziowskiej "Iustitia"
pg,pap
REKLAMA