Uwaga na "cichego zabójcę". Kolejne osoby z podejrzeniem zatrucia czadem trafiły do szpitala

Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, trafiły do szpitala w związku z podejrzeniem zatrucia czadem - poinformowała straż pożarna. Do zdarzenia doszło w niedzielę w Chodzieży.

2023-11-20, 01:31

Uwaga na "cichego zabójcę". Kolejne osoby z podejrzeniem zatrucia czadem trafiły do szpitala
Cztery osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia czadem. Foto: DarSzach/ Shutterstock

Zgłoszenie odebrano w niedzielę ok. godz. 19.40 - poinformował oficer dyżurny wielkopolskich strażaków. - Otrzymaliśmy zgłoszenie o podejrzeniu tlenku węgla w mieszkaniu w miejscowości Chodzież. Cztery osoby zostały zabrane do szpitala na obserwację z podejrzeniem zatrucia – powiedział mundurowy. 

Dodał, że wśród osób przetransportowanych do szpitala było dwoje dzieci.

Niedostrzegalny zabójca. Zimą lepiej zadbać o instalację grzewczą

Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem.

REKLAMA

O prawidłową instalację czujników powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

"Obudź czujność". Wspólna akcja MSWiA i Polskiego Radia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem. 

W tym roku w promocję wiedzy o zagrożeniach czadem włączyło się Polskie Radio. W sobotę, 18 listopada br. na antenie Programu 1 Polskiego Radia zainaugurowana została ogólnopolska kampania społeczna MSWiA oraz Polskiego Radia "Czad i ogień. Obudź czujność". W ramach akcji, na antenach Polskiego Radia organizowane będą konkursy, w których nagrodami będą czujniki czadu. Na potrzeby akcji MSWiA przekazało 833 czujniki tlenku węgla.

REKLAMA

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2022/2023 Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2,5 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2020/2021,2021/2022 oraz 2022/2023) strażacy odnotowali blisko 8 tys. zdarzeń i 140 ofiar śmiertelnych. 

Czytaj także: 

PAP, IAR/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej