more_horiz
Wiadomości

Budka "degraduje" prezesa Orlenu do roli wójta. Szydło: stosowanie Pcimia jako epitetu to haniebny chwyt

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 19:14
Stosowanie jako epitetu, że ktoś jest z Pcimia, jest wyjątkowo haniebnym chwytem - stwierdziła Beata Szydło w odpowiedzi na słowa Borysa Budki, który chcąc zdeprecjonować Daniela Obajtka, powiedział, że prezes Orleniu "to nie jest menadżer wspaniały, to jest wójt Pcimia".  
Borys Budka użył sformułowania wójt Pcimia jako epitetu wobec Daniela Obajtka
Borys Budka użył sformułowania "wójt Pcimia" jako epitetu wobec Daniela ObajtkaFoto: PAP/Piotr Nowak

Borys Budka został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy w jego ocenie prezes Orlenu Daniel Obajtek powinien podać się do dymisji jeszcze przed utworzeniem nowego rządu. 

– Powinien, to jest oczywiste. On był częścią PiS-owskiej nomenklatury. To nie jest tak, że Daniel Obajtek to jest wspaniały menadżer, to jest wójt Pcimia, który dzięki politycznemu wsparciu uciekł z ławy oskarżonych – uznał polityk KO.

Haniebny chwyt

Na taką krytykę prezesa Orlenu zareagowała Beata Szydło.

"Panie Budka, taką pogardę ma pan do Pcimia? A pan to zdaje się z Czeladzi? To jakiś kompleks? Wszyscy mają być z Warszawy czy innych dużych miast? Tak nie było, nie jest i nie będzie. Stosowanie jako epitetu, że ktoś jest z Pcimia, jest wyjątkowo haniebnym chwytem" - napisała była premier w mediach społecznościowych. 

Upokorzył polityków PO

Przypomniała, że "pod zarządem »wójta Pcimia« Orlen zaczął notować wielokrotnie większe zyski, niż za czasów jakże wielkomiejskich rządów PO, stając się gigantem rynkowym na europejską skalę".

Według niej, wójt Pcimia upokorzył polityków PO, pokazując jak skutecznie zarządzać firmą.

Przygotowanie do sprzedaży?

"Pojawia się również pytanie, czy obecne ataki na Orlen nie są przygotowywaniem gruntu pod sprzedaż narodowego koncernu. Zyski i rozwój muszą być przecież »unieważnione« bo w wizji Platformy nie ma miejsca dla Polski z lotniskami, portami i silnym Orlenem" - dodała Beata Szydło.

Nowe złoża

Wypowiedzi Borysa Budki bez komentarza nie pozostawił też sam Daniel Obajtek.

"Dziś ORLEN ogłosił przejęcie udziałów w kolejnych złożach w Norwegii, dzięki czemu nasze wydobycie gazu ziemnego wzrośnie w tym kraju o 1/3. Każdego dnia pracujemy nad bezpieczeństwem energetycznym Polski i będziemy to robić tak długo, jak pozwolą na to stosowne organy - również po to, by dłużej zapobiegać rozbijaniu, a może prywatyzacji ORLENu" - napisał, oznaczając polityka Platformy Obywatelskiej.

Porównanie kompetencji

"Natomiast co do Pana wycieczek personalnych, na poniższych liczbach ma Pan porównanie kompetencji »wójta z Pcimia« i »menadżerów z PO«. To się samo komentuje" - wskazał we wpisie z załączoną grafiką przedstawiającą wyniki koncernu w okresie 2008-2015 oraz latach 2016-2023.

Przypomniał też, że mieszkańcom Pcimia i Polski powiatowej należy się szacunek.

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także