more_horiz
Wiadomości

Szef MON spotka się z sekretarzem obrony USA. "Wzajemne relacje są bardzo silne"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 02:50
We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Tematem rozmów ma być współpraca polsko-amerykańska i wzajemny sojusz obu państw - wskazał Mariusz Błaszczak. 
Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem o współpracy polsko-amerykańskiej
Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem o współpracy polsko-amerykańskiejFoto: PAP/Leszek Szymański

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem we wtorek rano w obozowisku USA-Eagle w Wysokiej Głogowskiej koło Rzeszowa. Wcześniej politycy spotkają się ze stacjonującymi tu żołnierzami amerykańskimi, by podziękować im za ich służbę.

Będę rozmawiał z Lloydem Austinem o relacjach polsko amerykańskich, które są bardzo silne - zapowiedział szef polskiego resortu obrony w poniedziałek wieczorem w TVP Info. - Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi przyniosła wiele korzyści dla Wojska Polskiego, a relacje polsko- amerykańskie są bardzo silne - przypomniał polityk. 

Korzyści dla Polski

Mariusz Błaszczak wskazał, że w czasie kadencji Lloyda Austina został zrealizowany kontrakt w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w czołgi Abrams, które są już dostępne, a także na wyrzutnie rakietowe Himars o zasięgu do 300 kilometrów.

- Dzięki naszej współpracy już w przyszłości na wyposażenie Wojska Polskiego trafią śmigłowce bojowe Apache. Po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego powróciła artyleria rakietowa. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - mówił szef MON.

"Dzięki naszej współpracy już w przyszłości na wyposażenie Wojska Polskiego trafią śmigłowce bojowe Apache. Tworzymy silne Wojsko Polskie tak, żeby odstraszyć agresora" - oświadczył Mariusz Błaszczak cytowany przez MON na X. 

Symboliczne miejsce spotkania

"Polska była i pozostaje kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Dowodem na to jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i wielopłaszczyznowa kooperacja obu krajów" - czytamy w komunikacie zapowiadającym spotkanie. 

Lotnisko w Rzeszowie jest miejscem symbolicznym ze względu na współpracę żołnierzy polskich i amerykańskich oraz strategicznie ważnym z punktu widzenia udzielania pomocy walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, tą drogą bowiem wysyłana jest znaczna część wsparcia, pochodzącego między innymi właśnie z Polski i Stanów Zjednoczonych - zaznaczono. 

Trwałe wsparcie USA dla Ukrainy

Amerykański sekretarz obrony spotkał się poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po rozmowie Lloyd Austin napisał na portalu X, że zapewnił o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców.

Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii, walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie. Lloyd Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami będą wspierać walczącą armię ukraińską.


Posłuchaj
00:58 finlandia polska spec.mp3 Kwestie bezpieczeństwa zdominowały rozmowy prezydentów Polski i Finlandii. Sauli Niinistö składa w Warszawie oficjalną wizytę, w poniedziałek został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydenci na konferencji prasowej mówili między innymi o ataku hybrydowym ze strony Rosji i wojnie na Ukrainie - relacja Sylwii Białek (IAR)

 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik rządu Piotr Müller gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także