Skutki silnego wiatru. 3 tys. odbiorców bez prądu na Warmii i Mazurach, setki interwencji straży w całej Polsce

Ponad 3 tys. odbiorców w woj. warmińsko-mazurskim nie ma w piątek rano prądu wskutek awarii spowodowanych silnym wiatrem - poinformowały służby wojewody. W ciągu minionej doby straż pożarna odnotowała w regionie 87 interwencji związanych z pogodą. 

2023-11-24, 08:09

Skutki silnego wiatru. 3 tys. odbiorców bez prądu na Warmii i Mazurach, setki interwencji straży w całej Polsce
Na zdjęciu: naprawa trakcji tramwajowej uszkodzonej w wyniku upadku drzewa przy pętli Kawęczyńska-Bazylika w Warszawie, 23 listopada. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego bez prądu pozostaje 3370 odbiorców: w Świętajnie, Baniach Mazurskich, rejonie Giżycka, Rynu, Pozezdrza, Kowali Oleckich, Rucianego-Nidy, Budr i Braniewa. Awarie usuwane są na bieżąco - poinformował w piątek rano rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Przez ostatnią dobę strażacy mieli 87 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Były to głównie połamane drzewa i kilka naderwanych blach na dachach budynków. W Barczewie drzewo upadło na dwa zaparkowane samochody, w których nikogo nie było.

- Nie mamy informacji, żeby ktokolwiek został poszkodowany w zdarzeniach związanych z silnym wiatrem - przekazał mł. bryg. Grzegorz Jakubowski z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

Do godz. 9 w piątek w zachodniej i centralnej części regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu. Natomiast od godz. 15 w piątek do godz. 9 w sobotę IMGW wydał dla całego województwa ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Wielkopolskie: setki zgłoszeń z powodu wiatru

Ponad 350 zgłoszeń odebrali wielkopolscy strażacy w związku ze skutkami silnego wiatru, jaki od czwartku przechodził nad regionem. Najwięcej zdarzeń odnotowano m.in. w Poznaniu i w okolicach Czarnkowa.

Jak powiedział w piątek rano oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, od czwartkowego poranka do godz. 7. w piątek strażacy w regionie odebrali ponad 350 zgłoszeń dotyczących skutków silnego wiatru.

Oficer dyżurny poinformował, że większość interwencji dotyczyła połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi. Dodał, że najpoważniejsza interwencja miała miejsce w czwartek wieczorem w Rybnie Wielkim w powiecie gnieźnieńskim, gdzie doszło do przewrócenia się 24-metrowego komina o konstrukcji stalowej; oparł się o inny komin. Konstrukcję zabezpieczono.

Najwięcej zgłoszeń odebrano z terenu Poznania - ok. 50, a także z Czarnkowa i okolic - 28. Nie było osób poszkodowanych. 

REKLAMA

Lubelskie: ponad sto interwencji w związku z silnym wiatrem

Ponad 100 razy w ciągu ostatniej doby interweniowali lubelscy strażacy w związku z silnym wiatrem. Głównie wyjeżdżali do powalonych konarów i drzew, które utrudniały kierowcom przejazd. IMGW wydał w piątek ostrzeżenie dla regionu przed oblodzeniem dróg. Alert zacznie obowiązywać od godz. 15.

Dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie mł. bryg. Maciej Falandysz przekazał, że w ciągu ostatniej doby strażacy w regionie mieli 107 interwencji związanych z silnym wiatrem. - Głównie chodzi o drzewa i konary powalone na drogi i szlaki komunikacyjne, które utrudniały przejazd. Nie odnotowaliśmy zerwanych dachów na budynkach. Nikt też nie ucierpiał - wyjaśnił.

Służby drogowe podkreślają, że w piątek rano nie występują utrudnienia na drogach w woj. lubelskim. Temperatura wynosi 2-3 st. Celsjusza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny przed oblodzeniem. - Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie - przekazano w komunikacie.

Temperatura spadnie do ok. minus 3 st. Celsjusza, a przy gruncie do ok. minus 5 st. C.

Alert będzie ważny od godz. 15 w piątek do godz. 9 w sobotę.

***

Zobacz także:

***

PAP/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej