Wtorkowe posiedzenie Sejmu. Exposé Donalda Tuska i wybór rządu [ZAPIS TRANSMISJI]

2023-12-12, 19:15

Wtorkowe posiedzenie Sejmu. Exposé Donalda Tuska i wybór rządu [ZAPIS TRANSMISJI]
Kontynuacja pierwszego posiedzenia Sejmu. Foto: PAP/Rafał Guz

We wtorek w Sejmie Donald Tusk wygłosił swoje exposé. Następnie posłowie przez kilka godzin zadawali premierowi pytania. Ten jednak nie odniósł się do zadawanych pytań. Poniżej przedstawiamy zapis transmisji wtorkowego posiedzenia.

[ZAPIS TRANSMISJI]:

We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose, po którym oświadczenia wygłosili przedstawiciele wszystkich klubów oraz koła poselskiego. Po debacie ponad 250 posłów zapisało się do zadania pytania nowemu premierowi. Część polityków nie tyle zadawała pytania, co wygłaszała krótkie oświadczenia i deklaracje.

  • Polska jest i będzie silnym ogniwem NATO. Będzie stabilnym sojusznikiem USA. Polska odzyska pozycję lidera UE przez szanowanie większej wspólnoty - zapowiedział Donald Tusk.
  • Żadne próby zmian unijnych traktatów nie wchodzą w rachubę - zadeklarował premier.
  • Zadaniem rządu jest domagać się od Zachodu pomocy Ukrainie. Potrzebna serdeczna asertywność, jeśli chodzi o polskie interesy w stosunku z Ukrainą - mówił Tusk.
  • Natychmiast zrealizujemy projekt kasowego PIT; ograniczymy czas kontroli dla przedsiębiorców - zapowiedział Donald Tusk.
  • 30 proc. podwyżek dla nauczycieli, 20 proc. dla strefy budżetowej. Druga waloryzacja emerytur w wypadku, kiedy inflacja powyżej 5 proc. - mówił Tusk.
  • Utrzymamy w tym roku "babciowe" - zapewnił Tusk.
  • Wprowadzimy Radę Fiskalną. Będzie opiniować wydatki państwa - mówił premier.
  • Polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników - powiedział Tusk.
  • Przywiozę z Brukseli te upragnione, wyczekiwane miliardy euro - zapowiedział.
  • Przyszłość CPK rozstrzygnie się w transparentny sposób. W tym procesie będą uczestniczyli eksperci. Projekt będzie służył Polsce, Polkom i Polakom - przyznał Tusk.

Premier podziękował wszystkim, którzy przez ostatnie lata nie zwątpili w to, że Polska może być lepsza, "może być, bo na to zasługuje, najlepszym miejscem na Ziemi". - Chciałbym podziękować Polsce. Jestem bardzo dumny z mojego kraju, Polek i Polaków, także za to, że w kluczowej chwili potrafiliśmy się nadzwyczajnie zmobilizować i doprowadzić do tego, według niektórych niemożliwego, przełomu. Dzięki wam ta kluczowa chwila stała się w pewnym sensie momentem dziejowym - mówił Donald Tusk.

- Polska jest i będzie silnym ogniwem NATO. Będzie stabilnym sojusznikiem USA. Polska odzyska pozycję lidera UE przez szanowanie większej wspólnoty. Żadne próby zmian unijnych traktatów nie wchodzą w rachubę. Mnie nikt nie ogra w UE. Nowa koalicja gwarantuje, że wrócimy na miejsce należne Polsce. Zadaniem rządu jest domagać się od Zachodu pomocy Ukrainie; będę to robił od pierwszego dnia. Potrzebna serdeczna asertywność, jeśli chodzi o polskie interesy w stosunku z Ukrainą - mówił Tusk.

- Natychmiast zrealizujemy projekt kasowego PIT; ograniczymy czas kontroli dla przedsiębiorców. Wprowadzimy Radę Fiskalną - będzie opiniować wydatki państwa. 30 proc. podwyżek dla nauczycieli, 20 proc. dla strefy budżetowej. Druga waloryzacja emerytur w wypadku, kiedy inflacja powyżej 5 proc. Utrzymamy w tym roku "babciowe" - powiedział premier.

"Koalicja 15 października"

Wyraził przekonanie, że 15 października dołączy do symbolicznych dat w polskim kalendarzu. - Myślę, że 15 października przejdzie do historii jako dzień, nie pierwszy raz, pokojowego buntu, buntu na rzecz wolności i demokracji, trochę podobnie jak 31 sierpnia 1980 r. czy 4 czerwca, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość, wolność po zwycięstwie Solidarności - wskazał premier.

I dodał: "Wyborcy wyłonili w głosowaniu nową rządową koalicję, którą będziemy nazywać, jeśli państwo pozwolicie, koalicją 15 października".

jak podkreślił premier Donald Tusk we wtorkowym exposé, "15 października był zwieńczeniem procesu obywatelskiego i narodowego odrodzenia, którego byliśmy uczestnikami, niektórzy świadkami, a niektórzy przeciwnikami".

- O tych ostatnich nie będę dziś wiele mówił. Naszą przyszłość chcemy przecież budować na naszych nadziejach, marzeniach i oczekiwaniach, które okazały się silniejsze od zwątpienia i apatii, a przede wszystkim silniejsze od zła, które rozpleniło się w polskim życiu publicznym w ostatnich latach. Mam wielką, osobistą satysfakcję, że w drobnej mierze pomogłem w tym przebudzeniu – powiedział.

Zwrócił uwagę, że "ruch 15 października narodził się właśnie od mówienia prawdy bez ogródek i bez zafałszowań".

Apel o współpracę

Tusk zaapelował w swoim sejmowym expose: "Proszę wszystkich, abyśmy przestali udawać, że zagrożeniem dla Polski są nasi przyjaciele i sojusznicy z Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej". - To jest naprawdę gra ryzykowna, żeby nie powiedzieć, szalona - podkreślił.

Donald Tusk zauważył, że mamy dzisiaj Rosję atakującą Ukrainę, "mamy wszyscy poczucie, że tam jest daleko do rozstrzygnięcia". - Chyba wszyscy wiemy, co by się stało, gdyby Rosja zatriumfowała w tym konflikcie. I chyba w tej sytuacji, w tym kontekście, chyba nie możemy i nikt na tej sali nie ma prawa uważać, że nie zna wysokości tej stawki - dodał.

- Każdy, kto skończył szkołę podstawową, podstawowy kurs historii, musi wiedzieć, że samotna Polska, to jest Polska narażona na największe ryzyka - oświadczył.

- Wzywam wszystkich tutaj bez wyjątku, żebyście rozpoczęli współpracę z nowym rządem nad osadzeniem Polski na takich mocnych podstawach, w tej wspólnocie, która jest naszą wspólnotą. I żebyście pomogli temu rządowi i mnie osobiście, w odbudowaniu pozycji Polski, po to, żeby to Polska decydowała, jak ma wyglądać Unia Europejska. I my naprawdę to zrobimy - podkreślił Tusk. 

"Zadaniem rządu jest domaganie się od Zachodu pomocy Ukrainie"

- Za kilkadziesiąt godzin będę jechał do Brukseli, z nadzieją i uzasadnioną nadzieją, że znajdziemy sposoby, inaczej niż to było do tej pory, aby przekonywać, kiedyś tradycyjnie naszych sojuszników, do jednoznacznej postawy na rzecz wolności, na rzecz republikańskich wartości i na rzecz obrony Ukrainy przed rosyjska agresją – zapowiedział Tusk. 

W swoim expose Tusk podkreślił, że w takich wystąpieniach jak to, należy mówić głośno o Ukrainie. "Będziemy - i liczę tutaj na współpracę wszystkich sił politycznych - głośno i zdecydowanie domagać się pełnej mobilizacji wolnego świata, świata zachodu na rzecz pomocy Ukrainie w tej wojnie" - podkreślił. Zaznaczył, że nie ma dla takiego myślenia żadnej alternatywy.

"Polska armia będzie dobrze uzbrojona"

Tusk wskazał, że pierwszym wicepremierem w jego rządzie będzie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który obejmie też funkcję szefa MON. - Zależy nam bardzo, aby na czele tego resortu stał pełnowymiarowy polityk. Młody, ale niezwykle doświadczony – mówił Tusk.

- Nadzór cywilny nad polskim wojskiem to jest coś naprawdę dzisiaj kluczowego. Ten nadzór to przede wszystkim konsekwentne uzbrajanie polskiej armii z poszanowaniem tych wszystkich i zobowiązań i kontraktów zawartych przez naszych poprzedników – zapowiedział premier. - Oczywiście wykluczam sytuację, w których okazałoby się, że jakiekolwiek działania miałyby charakter korupcyjny – zaznaczył.

- Z przekonaniem, także w imieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza, możemy powiedzieć, że polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników – wskazał.

Harmonogram obrad:

  • Godz. 10.00-16.00 - przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem ws. wyboru Rady Ministrów
  • Godz. 16.00-16.15 - głosowania, w tym: wybór składu osobowego Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego
  • Godz. 16.15-18.30 - sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
  • Godz. 18.30-19.30 - sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych
  • Godz. 19.30-20.30 - głosowania
  • Godz. 20.30-21.30 - ew. oświadczenia poselskie

Sejm wybiera premiera oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę. Donald Tusk w latach 2007–2014 był prezesem Rady Ministrów stojącym na czele swojego pierwszego i drugiego gabinetu. 

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej