Jakie tematy Donald Tusk poruszył w swoim exposé? Przedstawiamy podsumowanie
Premier Donald Tusk stwierdził w exposé, że jednym z głównych zadań jego rządu będzie "odbudowa wspólnoty w Polsce". Zapowiedział utrzymanie wprowadzonych przez poprzednie rządy świadczeń społecznych, pomoc Ukrainie, ochronę granic, a także przywrócenie Polsce "należnego miejsca na arenie międzynarodowej".
2023-12-12, 16:51
Szef rządu mówił, że dzień tegorocznych wyborów parlamentarnych - 15 października - przejdzie do historii jako dzień "pokojowego buntu na rzecz wolności i demokracji". - To, co zdarzyło się tego dnia, to jednak rzecz dużo poważniejsza, niż zmiana rządu, zmiana koalicji rządowej - podkreślił Donald Tusk i dodał, że 15 października był zwieńczeniem procesu "obywatelskiego i narodowego odrodzenia".
Jak powiedział, marzenia i oczekiwania stały się "silniejsze od zwątpienia i apatii, a przede wszystkim od zła, które rozpleniło się w polskim życiu publicznym w ostatnich latach".
Exposé Donalda Tuska. Główne punkty:
- Donald Tusk zaznaczył, że chce, aby pamiętać o wszystkich, który doznali nienawiści oraz pogardy na tle politycznym.
- Nowy prezes Rady Ministrów dodał także, że zależy mu na tym aby dzień 15 października oraz dzień udzielenia wotum zaufania jego rządowi były początkiem odrodzenia "ducha autentycznej solidarności i poszanowania praw wspólnoty". Jak dodał, właśnie odbudowie tej wspólnoty będzie służyła praca nowej Rady Ministrów.
- Donald Tusk podczas expose zacytował "Manifest zwykłego, szarego człowieka", napisany przez Piotra Szczęsnego, który jesienią 2017 roku dokonał samospalenia w proteście przeciwko niszczeniu demokracji przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Premier powiedział, że cytowany przez niego tekst w pewnym sensie mógłby zastąpić expose.
- Nowy premier zadeklarował, że żadne ze świadczeń, które było wprowadzone w ostatnich latach, nie zostanie odebrane polskim obywatelom.
- Podkreślił, że jego rząd znacznie rozszerzy wsparcie dla Polaków i podniesie płace. Jak mówił, od 1 stycznia wynagrodzenia dla nauczycieli mają wzrosnąć o 30 procent, w planach są też 20-procentowe podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a także wprowadzenie drugiej waloryzacji rent emerytur, jeżeli inflacja będzie przekraczała 5 procent.
- Premier wskazywał, że naród podzielony będzie bardziej narażony na zagrożenia, dlatego konieczne jest też osiągnięcie zgody narodowej w kluczowych sprawach. Donald Tusk mówił, że różnice poglądów i zdań są naturalne, ale w niektórych sprawach, jak na przykład praworządność i przestrzeganie konstytucji, powinna być ponadpartyjna jedność. - Żyjemy w takim momencie historycznym, że chyba nikt nie może mieć wątpliwości, co jest naszym głównym zadaniem, jakie są nasze naczelne cele - powiedział Donald Tusk. - Nie możemy udawać, że żyjemy w świecie, który pozwala na niekończące się kłótnie i swary. Żyjemy w miejscu i w czasie, które bezwzględnie wymaga odbudowy politycznej wspólnoty, wspólnego działania. Na świecie robi się naprawdę niebezpiecznie - zaznaczył premier.
Polityka zagraniczna
Nowy szef rządu wskazywał, że w obliczu obecnych zagrożeń, między innymi wojny na Ukrainie, niezwykle ważna jest trwałość naszych sojuszy. Jak powiedział, wspólnym narodowym dogmatem jest to, że Polska jest silnym, suwerennym ogniwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, lojalnym i stabilnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a także że nasz kraj odzyska pozycję lidera Unii Europejskiej.
- W expose padły też słowa o roli Polski w mobilizacji zachodniego świata do dalszej pomocy walczącej Ukrainie. Premier podkreślił, że trzeba stanowczo i głośno domagać się pełnoskalowej pomocy dla państwa, które zmaga się z rosyjską agresją. Donald Tusk przyznał, że zachodni politycy czasem mówią o zmęczeniu sytuacją na Ukrainie i dlatego w tej sprawie konieczne są działania.
- Jak mówił, zadaniem Polski, nowego rządu i wszystkich jest głośno i stanowczo domagać się od całej wspólnoty Zachodu pełnej determinacji w pomocy Ukrainie w tej wojnie. - Będę to robił od pierwszego dnia - zapewnił Donald Tusk.
- Szef rządu ocenił, że Polska ani polscy politycy nie powinni mieć żadnego powodu, żeby czuć kompleksy wobec kogokolwiek w Europie. Premier zaznaczył, że na arenie Unii Europejskiej będzie bronił interesów Polski. - Mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej - zapowiedział i podkreślił, że jesteśmy tym silniejsi, im silniejsza jest sama Polska, jak i cała Wspólnota Europejska. - Apeluję tu do wszystkich, żeby uznali to też jako jeden z tych fundamentów, który powinien łączyć Polki i Polaków - powiedział premier.
Donald Tusk poinformował, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Brukseli. Wizyta ma służyć odblokowaniu wypłat środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Tak, przywiozę z Brukseli te upragnione, te wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców, polskie samorządy miliardy euro - zadeklarował premier.
REKLAMA
- Donald Tusk chce, by Polska wzięła współodpowiedzialność za ochronę terytorium Unii Europejskiej w kontekście kryzysu migracyjnego. Szef rządu mówił, że pojedyncze państwo nie jest w stanie sobie poradzić z turbulencjami, wywołanymi niekontrolowaną migracją. Dlatego potrzebna jest koordynacja w ramach wspólnoty międzynarodowej. Donald Tusk dodał, że polskie, i siłą rzeczy, europejskie granice były dobrze chronione. Zastrzegł, że można to robić skutecznie, a przy tym zachować szacunek do innych ludzi.
- Premier przekazał, że po powrocie z Brukseli uda się do Tallina na spotkanie z premierami Litwy, Łotwy i Estonii, by rozmawiać o wojnie na Ukrainie oraz właśnie o ochronie granic. Zapowiedział, że temat będzie poruszony także w czasie spotkań z przedstawicielami Finlandii, Szwecji i Norwegii.
- Obrady Sejmu. Donald Tusk wygłosił exposé, trwa debata [TRANSMISJA]
- "To pan hodował symbole hejtu i pogardy, głosił nienawiść". Błaszczak odpowiada Tuskowi
- "Cyniczne żerowanie na tragedii człowieka", "fatalny początek tego rządu". Internauci komentują słowa Tuska
IAR/nt
REKLAMA