Metoda in vitro. Abp Jędraszewski: Kościół ją krytykuje, ale pełnym szacunkiem i miłością otacza życie poczęte
"Kościół jednoznacznie krytykując in vitro, pełnym szacunkiem i miłością otacza każde życie poczęte tą metodą" - napisał na portalu X (dawniej Twitter) metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
2023-12-13, 11:05
Senat opowiedział się 8 grudnia za ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
Wnioskodawcy (projekt był inicjatywą obywatelską) podnosili, że z uwagi na dość wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność jest obecnie ograniczona.
Rocznie minimum 500 mln zł z budżetu na in vitro
Ustawa trafi teraz do prezydenta. Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina wyraził przekonanie, że Andrzej Duda podpisze ustawę. Natomiast może ją także zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawę poparli senatorowie KO, Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy oraz trzech senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw głosował Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 22 senatorów PiS.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Michał Seweryński mówił podczas debaty, że in vitro dopuszcza manipulację procesem prokreacji człowieka.
REKLAMA
Ustawa zakłada, że na finansowanie in vitro co roku będzie przeznaczane z budżetu minimum 500 mln zł. Zgodnie z regulacją, za realizację, wdrożenie i finansowanie programu będzie odpowiadał minister zdrowia. Projekt ustawy został wniesiony do Sejmu jako obywatelski.
- Sejm zdecydował ws. in vitro. Wiemy, jak głosowali posłowie
- Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię
- "Zawsze za tym optowałem, ale rozumiem tych, którzy mają odmienną wrażliwość". Premier o in vitro
[ZOBACZ TAKŻE] Józefa Szczurek-Żelazko o obywatelskim projekcie ws. in vitro
PAP, IAR/łl
REKLAMA