Konflikt wokół władz TVP. Stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz oświadczył, że uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej o delegowaniu Macieja Łopińskiego na stanowisko prezesa zarządu tej firmy jest bezskuteczna. Jak wyjaśnił w oświadczeniu opublikowanym na koncie ministerstwa na portalu X, uchwała została podjęta przez organ nieistniejący.
2023-12-25, 21:00
"Jako reprezentujący Skarb Państwa, który posiada 100 procent akcji w kapitale zakładowym spółki Telewizja Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, oświadczam, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 roku przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez zgromadzenie nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez walne zgromadzenie Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa" - czytamy w oświadczeniu ministra.
"Tryb obsadzenia odwołanej Rady Nadzorczej był wadliwy z konstytucyjnego punktu widzenia"
W komunikacie podkreślono, że tryb obsadzenia odwołanej w dniu 19 grudnia 2023 roku Rady Nadzorczej spółki przez Radę Mediów Narodowych był wadliwy z konstytucyjnego punktu widzenia, co wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 r.
"Ponieważ organ, któremu zgodnie z Konstytucją powinno przysługiwać uprawnienie do powoływania i odwoływania władz spółek realizujących misję mediów publicznych, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, został pozbawiony tej kompetencji przez nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji dokonaną przez poprzednią większość parlamentarną 30 grudnia 2015 r., a Radzie Mediów Narodowych ta kompetencja została przyznana niezgodnie z konstytucją, co wynika z wyżej wymienionego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w tej chwili jedynym uprawnionym organem do odwoływania i powoływania Rady Nadzorczej Spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, w którym Skarb Państwa reprezentuje minister kultury i dziedzictwa narodowego" - napisano w oświadczeniu.
Skład nowej Rady Nadzorczej
Jak poinformował Bartłomiej Sienkiewicz w przywoływanym wpisie, legalna Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej, powołana 19 grudnia 2023 r., działa w składzie: Piotr Zemła - przewodniczący, Maciej Taborowski - wiceprzewodniczący, Anisa Gnacikowska - sekretarz. Prezesem zarządu spółki powołanym przez Radę Nadzorczą 19 grudnia 2023 r. jest Tomasz Sygut.
REKLAMA
Jednocześnie minister kultury zapewnił, że wkrótce zapoczątkuje proces legislacyjny, który będzie miał na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o "ustawowe przywrócenie konstytucyjnej roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie powoływania i odwoływania organów spółek medialnych oraz stania na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji" - jak napisano w oświadczeniu.
Z kolei w opublikowanym w mediach społecznościowych liście Maciej Łopiński twierdzi, że został delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Tej informacji zaprzecza mianowany przez ministra kultury na przewodniczącego rady nadzorczej Telewizji Polskiej Piotr Zemła. W środę z funkcji prezesa TVP minister kultury odwołał Mateusza Matyszkowicza.
Posłuchaj
Zemła odpowiada Łopińskiemu
Maciej Łopiński przewodniczył odwołanej przez szefa resortu kultury Radzie Nadzorczej Telewizji Polskiej. W opublikowanym liście utrzymuje, że został przez nią delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP.
REKLAMA
"Decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji" - napisał.
W odpowiedzi na list Macieja Łopińskiego przewodniczący rady nadzorczej Telewizji Polskiej Piotr Zemła stwierdził na profilu programu informacyjnego "19.30", że Rada Nadzorcza TVP S.A. nie powierzyła funkcji p.o. prezesa zarządu ministrowi Marcinowi Łopińskiemu.
Posłuchaj
"Jedynym prezesem zarządu TVP jest redaktor Tomasz Sygut i wyłącznie on uprawniony jest do reprezentowania Telewizji Polskiej S.A. i prowadzenia jej spraw" - napisał Piotr Zemła.
REKLAMA
Zobacz również:
- Zmiany w mediach publicznych. Nowe władze TVP, PAP i Polskiego Radia
- Prokuratura wszczęła postępowanie ws. wydarzeń w PAP i TVP. Chodzi m.in. o przekroczenie uprawnień
- Zmiany w mediach publicznych. Schetyna: nie uda się wprowadzić nowego porządku bez udziału prezydenta
IAR/łl
REKLAMA