Rzecznik marszałka Sejmu: dezaktywacja kart Wąsika i Kamińskiego ma charakter zabezpieczenia
- Ta decyzja ma charakter zabezpieczenia stanowienia prawa - tak o dezaktywacji kart do głosowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika mówi rzecznik marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek. Jak dodała, ruch Kancelarii Sejmu ma związek z orzeczeniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
2024-01-05, 21:39
W czwartek i w piątek uchyliła ona postanowienie marszałka Sejmu w sprawie wygaszenia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych w grudniu na 2 lata więzienia.
- Orzeczenie przyszło z izby, do której biuro marszałka Sejmu nie zanosiło odwołania panów Wąsika i Kamińskiego. Chcemy właśnie w charakterze zabezpieczenia takie karty na ten moment dezaktywować, po to, żeby po prostu zabezpieczyć proces stanowienia prawa w Polsce - zaznaczyła Katarzyna Karpa-Świderek. Jak tłumaczyła, wobec orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, której funkcjonowanie kwestionuje unijny Trybunał Sprawiedliwości, pojawiły się "poważne wątpliwości".
Planowane konsultacje marszałka Sejmu
Na początku tygodnia o szerszym kontekście tej sprawy marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie rozmawiał z przedstawicielami władz i instytucji państwowych. Katarzyna Karpa-Świderek dodała, że zaproszenia na spotkania z marszałkiem otrzymają też autorytety prawnicze.
- Chcemy oczywiście konsultować sytuację, która ma miejsce w związku z wygaszeniem mandatów pana Wąsika i pana Kamińskiego. Te spotkania odbędą się z osobami, które są biegłe w prawie i które też odpowiadają za zarządzanie różnymi obszarami państwa. To zaproszenie poszło do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, do Rzecznika Praw Obywatelskich i do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - wyjaśniła.
REKLAMA
Rzecznik marszałka Sejmu powiedziała, że konsultacje mają przedstawić pełne spektrum wiedzy w tej sprawie i posłużyć do wypracowania zmiany systemowej. Katarzyna Karpa-Świderek oceniła, że sprawa skazanych prawomocnie polityków PiS, a ułaskawionych 8 lat wcześniej przez prezydenta po wyroku I instancji, jest niezwykle trudna i niejednoznaczna. Według niej, obecna sytuację można porównać do "shackowanego państwa", a odpowiedzialność za to spada na Prawo i Sprawiedliwość.
Nieaktywne karty Wąsika i Kamińskiego
Rzecznik Szymona Hołowni, pytana co w praktyce oznacza dezaktywacja kart Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, podkreślała, że chodzi przede wszystkim o kwestię udziału w głosowaniach. - Obaj panowie będą mogli wejść do Sejmu, tak jak każdy obywatel i tak jak każdy były poseł. Ale to nie oznacza, że będą mogli wejść na salę plenarną czy że będą mogli głosować. Na ten moment takiej możliwości nie ma, dlatego że te karty są nieaktywne - tłumaczyła Katarzyna Karpa-Świderek.
Posłuchaj
- Kamiński i Wąsik na razie nie trafią do więzienia. Jest decyzja sądu
- Wąsik dementuje doniesienia Onetu. "Nie składaliśmy żadnego wniosku do sądu o odroczenie kary"
IAR/kg
REKLAMA