Niedziela 7 stycznia. Kościół katolicki obchodzi święto Chrztu Pańskiego
W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, w tym roku 7 stycznia, Kościół katolicki obchodzi święto Chrztu Pańskiego. Wspomina tego dnia chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie. Święto zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia.
2024-01-07, 06:45
W Ewangelii wspominany jest chrzest Chrystusa w Jordanie, gdy Jezus objawił się Izraelitom jako Mesjasz. Od Chrztu Jezus rozpoczął swoją działalność publiczną.
"Zobowiązanie wynikające ze chrztu"
Wiceprowincjał warszawskiej prowincji pallotynów, ksiądz Grzegorz Kurp, podkreśla, że niedziela Chrztu Pańskiego wskazuje na zobowiązania katolików, które wynikają z sakramentu chrztu. Jak zaznacza, rodzice, którzy przynoszą swoje dziecko do sakramentu chrztu, biorą odpowiedzialność za jego nowe życie w wymiarze wiary. Kapłan dodaje, że jest to również dobry czas, by sobie przypomnieć datę swojego chrztu - bramę wszystkich sakramentów, fundamentalnego początku życia w wierze.
Sakrament chrztu uwalnia ochrzczonego z niewoli zła i grzechu pierworodnego. Chrzest włącza do wspólnoty Kościoła.
Okres Bożego Narodzenia
Mimo, że Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia, w polskiej tradycji w kościołach do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, śpiewa się kolędy. Kolejnego dnia z kościołów znikają bożonarodzeniowe akcenty, jak na przykład choinki czy szopki.
REKLAMA
Święto Chrztu Pańskiego wprowadził papież Piusa XII dekretem Świętej Kongregacji Obrzędów z 23 marca 1955 r. pod nazwą "wspomnienie Chrztu Pana Jezusa". Początkowo obchodzone było 13 stycznia – w miejsce dawnej oktawy Epifanii. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 r. przeniosła je na niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego i zmieniła nazwę na święto Chrztu Pańskiego.
Posłuchaj
- Orszak Trzech Króli 2024
- Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego
- "Powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym". Henryk Domański o orszakach Trzech Króli
dz/IAR, PAP
REKLAMA