Blisko 100 tys. wolnych miejsc na szczepienie przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zachęca do zapisów
W całym kraju punkty szczepień mają 94 tysiące wolnych terminów na szczepienie przeciw COVID-19 nowym preparatem, zaktualizowanym do wariantu kraken koronawirusa. Zapisanych na szczepienie jest 18 tysięcy osób.
2024-01-13, 02:56
Preparatem firmy Novavax zaszczepiło się już blisko 450 tysięcy osób - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś. Podkreślił, że do 19 stycznia Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy kolejne 80 tysięcy szczepionek do placówek POZ, aptek, szpitali i Domów Pomocy Społecznej.
Dotychczas do punktów szczepień dostarczono ponad 700 tysięcy dawek preparatu firmy Novavax. Ministerstwo Zdrowia zachęca na swoich stronach internetowych do szczepienia się na COVID-19 i zaleca przyjęcie preparatu w szczególności seniorom powyżej 60. roku życia, wszystkim powyżej 12. roku życia zmagającym się z iedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także pracownikom ochrony zdrowia.
Na szczepienie można zapisać się elektronicznie, poprzez infolinię 989 czynną również w weekendy lub w punkcie szczepień.
Ekspert zachęca co szczepień nowym preparatem
- Z merytorycznego punktu widzenia należy dążyć do przyjęcia szczepionki zaktualizowanej - powiedział Polskiemu Radiu prof. Adam Antczak, pulmunolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Szczepienie niezaktualizowanym preparatem może nie przynieść zamierzonego efektu, dlatego, że on nie obejmuje podwariantu Kraken koronawirusa, który jest bardzo zakaźny i chociaż jest mniej patogenny, to ryzyko ciężkiego przebiegu nie jest tak niskie, jak byśmy tego chcieli - podkreślił lekarz.
REKLAMA
Profesor Adam Antczak dodał, że jeszcze można zaszczepić się przeciwko grypie, aby uniknąć ciężkiego przebiegu i powikłań. Szczepienia przeciw Covid-19 oraz przeciwko grypie są wykonywane placówkach POZ oraz w aptekach.
Szczepienie dobrowolne i bezpłatne
Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Szczepić się mogą osoby, które ukończyły 12 lat i wcześniej nie szczepiły się przeciw COVID-19 oraz te, które się zaszczepiły, a od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
Od 4 marca 2020 roku do 12 stycznia 2024 roku, w Polsce potwierdzono 6 644 654 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w tym 227 110 ponownych zakażeń. Zmarło 120 368 osób, wyzdrowiały - 5 335 733 osoby.
Czytaj także:
- Nowy wariant wirusa wywołuje COVID-19. WHO ostrzega: JN.1 szybko się rozprzestrzenia
- Sezon infekcji. Ekspert ds. zdrowia: trzeba przywrócić zaufanie do szczepień
- Skutki COVID-19. Powikłania po przejściu wirusa z perspektywy ekspertów
IAR, PAP/ mbl
REKLAMA
REKLAMA