Mazowsze: strajk kolejarzy WKD. Poważne utrudnienia w godzinach szczytu
O godzinie 6 rano rozpocznie się strajk maszynistów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Protest potrwa do godziny 8, ale w tym czasie pasażerów WKD czekają duże utrudnienia w ruchu. Bilety WKD będą jednak honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich i SKM.
2024-01-18, 05:00
Protest odbędzie się w godzinach szczytu, tj. między 6.00 a 8.00 i od godz. 15.00 do 17.00. Strajk według takiego samego schematu będzie się odbywał w kolejne dni robocze.
Strajk WKD. Jak dojechać do pracy?
WKD zapewnia, że w związku ze spodziewanym utrudnieniami dla pasażerów wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD będą w czasie strajku honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki - Warszawa Śródmieście, Warszawa Główna, Warszawa Centralna oraz w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej z Pruszkowa do centrum stolicy.
"Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu" - czytamy na stronach WKD.
WKD podstawi też autobusy dla pasażerów, którzy nie dojadą do celu pociągiem.
REKLAMA
Bez porozumienia w sprawie podwyżek
Strajk jest efektem odrzucenia przez zarząd WKD żądań maszynistów dotyczących podwyżki płac o 800 złotych od 1 stycznia. Władze firmy proponują podwyżki dla wszystkich pracowników o 500 złotych od 1 kwietnia.
Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Sławomir Centkowski w imieniu protestujących przeprasza pasażerów WKD za utrudnienia, ale jak wyjaśnia, maszyniści musieli podjąć drastyczną decyzję. - Walczymy tylko o utrzymanie własnych rodzin, nawet nie walczymy o to, żeby podnieść ich status, tylko o to, żeby go zachować, chcemy żyć na takim poziomie jak do tej pory - mówi.
Zarząd tłumaczy
Rzecznik prasowy WKD Krzysztof Kulesza powiedział, że wobec ostatnich inwestycji, jakie podjęła firma, spełnienie postulatów związkowców jest obecnie niemożliwe. Krzysztof Kulesza tłumaczy, że spełnienie żądań maszynistów odbiłoby się negatywnie na pasażerach. - Jeżeli chcielibyśmy spełnić żądania maszynistów, musielibyśmy wprowadzić w najbliższym czasie znaczącą podwyżkę cen biletów, a tego, w miarę możliwości, chcielibyśmy uniknąć - mówi.
REKLAMA
Jednocześnie Krzysztof Kulesza zapewnia, że zarząd Warszawskiej Kolei Dojazdowej jest otwarty na dalsze negocjacje z maszynistami i będzie dążył do rozwiązania problemu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Ambitne plany PKP Intercity na 2024 rok. Chcą obsłużyć 70 milionów pasażerów
- Druga tura ferii zimowych. Będą dodatkowe połączenia kolejowe
IAR, wkd.com.pl/ mbl/kor
REKLAMA