Decyzja TK ws. mediów publicznych. Resort kultury: wyrok nie ma doniosłości prawnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ocenia, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego dot. postawienia mediów publicznych w stan likwidacji "nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej". "Wadliwe orzeczenie TK nie ma jakiegokolwiek wpływu na funkcjonowanie legalnych organów spółek realizujących misję mediów publicznych oraz na trwające w nich procesy likwidacji" - podkreślono w komunikacie MKiDN.
2024-01-18, 12:28
MKDiN: orzeczenia TK w obecnej konstrukcji trzeba pomijać w obrocie prawnym
Na tę decyzję zareagowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort podkreślił w komunikacie, że "wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej".
"Orzeczenia i uchwała wydane w ostatnich latach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Sąd Najwyższy, odnoszące się do obecnej konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego, w tym całokształtu okoliczności obsadzenia i funkcjonowania tej instytucji, potwierdzają, że nie jest to niezależny i bezstronny sąd konstytucyjny, a jego wyroki wydane z udziałem tzw. sędziów dublerów (osób powołanych na stanowiska sędziowskie do TK na miejsca już uprzednio obsadzone) nie mają mocy powszechnie obowiązującej i nie są ostateczne" - czytamy. Jak dodano, w świetle tego orzeczenia Trybunału są "nieistniejące" i trzeba je "pomijać w obrocie prawnym".
MKDiN wskazało, że w składzie orzekającym był "sędzia-dubler" Jarosław Wyrębak, a ponadto w wydaniu orzeczenia uczestniczyli sędziowie Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Ci ostatni, stwierdził resort, jako posłowie Prawa i Sprawiedliwości brali udział w uchwalaniu zmian w ustawie dot. radiofonii i telewizji w 2015 i 2016 roku, a to "podważa ich zdolność do zachowania obiektywizmu".
REKLAMA
Wyrok TK "nie ma wpływu na funkcjonowanie legalnych organów spółek"
"Składowi przewodniczyła Julia Przyłębska (decydująca o wyborze składu), która została wadliwie powołana do pełnienia funkcji prezesa TK" - napisano.
- "W sprawie mediów działałem zgodnie z prawem". Stanowcza deklaracja ministra Sienkiewicza
- Szef MKiDN: podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia
Według MKiDN decyzja Trybunału Konstytucyjnego "nie ma jakiegokolwiek wpływu na funkcjonowanie legalnych organów spółek realizujących misję mediów publicznych oraz na trwające w nich procesy likwidacji".
REKLAMA
ms/PAP, IAR, MKiDN
kor
REKLAMA