Odbudowa Pałacu Saskiego. Minister Sienkiewicz: oczekuje tego większość Polaków
- Grób Nieznanego Żołnierza, który łączy wszystkich Polaków, jest Ołtarzem Ojczyzny, ostatnią wielką powojenną raną Warszawy. Blizną, którą trzeba zaleczyć - powiedział w poniedziałek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odnosząc się do planów związanych z odbudową Pałacu Saskiego.
2024-01-22, 19:16
Nawiązując do decyzji o odwołaniu zarządu spółki Pałac Saski, odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie, minister kultury zaznaczył, że wynikała ona z troski o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych przeznaczonych na realizację inwestycji - podano na stronie MKiDN.
Szef resortu kultury przypomniał również, że do odbudowy pałacu zobowiązuje ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.
- Ta ustawa wymaga wydatkowania olbrzymich środków. Ten potok pieniędzy musi być celowo użyty. Jeśli spółka, dysponując tak gigantycznymi środkami, przez ileś miesięcy nie była w stanie rozstrzygnąć prawidłowo przetargu na zabezpieczenie fundamentów po odkrywkach archeologicznych to znaczy, że jest coś nie tak. Jeśli pieniądze mają się znaleźć w tej spółce, muszę mieć pewność, że pójdą na właściwy cel. Takim celem nie jest 180 tys. zł premii dla prezesa i koszty utrzymania samej spółki tak, jakby to była jedna z największych firm działających w Warszawie. Moim zadaniem jest uporządkowanie tego i póki ustawa będzie obowiązywała, to należy ją wykonywać - podkreślił szef resortu kultury.
Ołtarz Ojczyzny
Minister Sienkiewicz nazwał Grób Nieznanego Żołnierza "Ołtarzem Ojczyzny" i wyraził przekonanie, że powinien on mieć godne otoczenie.
REKLAMA
- Nie może być tak, że z jednej strony Ołtarza Ojczyzny znajduje się hotel z kasynem, a z drugiej - biznesowe centrum. To jest uwłaczające, symbolicznie uwłaczające. Dlatego ta przestrzeń musi być zabudowana. Jestem przekonany o konieczności uleczenia tej rany i właściwej obudowy Ołtarza Ojczyzny i wydaje mi się, że to przekonanie nie jest moim indywidualnym, tylko przekonaniem większości Polaków – dodał Sienkiewicz.
Odwołanie zarządu spółki Pałac Saski
W piątek MKiDN podało na platformie X, że "w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postanowił odwołać zarząd spółki Pałac Saski", tj. prezesa zarządu Jana Edmunda Kowalskiego, wiceprezesa ds. finansowych Roberta Cicirko oraz członka zarządu Roberta Bernisza.
Powołaniu nowy jednoosobowy zarząd w postaci prezesa Jana Zajączkowskiego.
W komunikacie dodano, że podjęto też uchwałę o odwołaniu ze składu rady nadzorczej spółki trzech członków: Roberta Chmielarczyka, Michała Pelczarskiego oraz Rafała Wiśniewskiego i powołaniu w ich miejsc" Aleksandra Galosa, Joanny Bęzy-Bojanowskiej oraz Katarzyny Olesiak.
REKLAMA
"Aktualny skład Rady Nadzorczej spółki Pałac Saski: Małgorzata Podrecka - reprezentująca prezydenta RP, Aleksander Galos - reprezentant prezesa Rady Ministrów, Katarzyna Olesiak - reprezentująca ministra kultury, Grzegorz Kłoczko - reprezentant ministra kultury, Joanna Beza-Bojanowska - reprezentująca ministra finansów, Michał Olszewski - reprezentant prezydenta m.st. Warszawy" - przekazało MKiDN.
- "Monument chwały". Dyskusje wokół powstania Grobu Nieznanego Żołnierza
- Mural pamięci Zbigniewa Herberta. NCK upamiętniło poetę w Warszawie
- 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości na warszawskiej Cytadeli
PAP/łl
REKLAMA