Komisja ds. Pegasusa. Sroka: wykorzystywanie służb do celów politycznych nie powinno mieć miejsca

- Wykorzystywanie służb specjalnych i narzędzi, którymi one dysponują do celów politycznych, nie powinno mieć nigdy miejsca w przeszłości, ani nigdy w przyszłości - powiedziała szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa posłanka Magdalena Sroka (PSL-TD).

2024-01-26, 12:55

Komisja ds. Pegasusa. Sroka: wykorzystywanie służb do celów politycznych nie powinno mieć miejsca
M. Sroka: na przyszłym posiedzeniu Sejmu pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłanka Magdalena Sroka (PSL-TD) została wybrana na szefową sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Wiceszefami komisji zostali: Marcin Bosacki (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja).

Sroka podkreśliła później na konferencji prasowej w Sejmie, że "wykorzystywanie służb specjalnych i narzędzi, którymi one dysponują do celów politycznych, nie powinno mieć nigdy miejsca w przeszłości, ani nigdy w przyszłości". Według Sroki komisja będzie musiała zbadać wiele wątków. - Będzie musiała ustalić kto, tak naprawdę wpadł na pomysł i dopuścił do tego, aby w Polsce funkcjonował system, który nie dostał akredytacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - podkreśliła.

Jak mówiła, "ta komisja będzie musiała pokazać wszystkim państwu, kto był inwigilowany, dlaczego tak drażliwy i tak specyficzny system był wykorzystywany do walki politycznej, do walki z konkurencją polityczną, do niszczenia swoich oponentów".

Posłuchaj

Magdalena Sroka wybrana na przewodniczącą komisji śledczej ds. Pegasusa (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

- Ta komisja - jestem przekonana - że pokaże i odsłoni przed państwem jeszcze wiele osób, wobec których ten system był używany, a dziś o nich jeszcze nie wiemy. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej, zbadamy każdy wątek dogłębnie dosadnie i pokażemy państwu jak wykorzystywano służby - dodała Sroka.

REKLAMA

Lista świadków

Na pytanie, kto może zostać przez komisję wezwany w pierwszej kolejności, Sroka odparła, że ma już przygotowaną listę świadków.

- Natomiast dzisiaj mogę powiedzieć, że pewnie będą to osoby takie jak: pan Mariusz Kamiński czy pan Maciej Wąsik - podkreśliła.
Zwróciła uwagę, że komisja wezwie decydentów, którzy w pierwszej kolejności podejmowali decyzje o tym, żeby taki system zakupić.

- Czyli panią Beatę Szydło, ale także pana premiera Mateusza Morawieckiego. Przed komisją - jestem przekonana - również powinien trafić prezes PiS Jarosław Kaczyński - zaznaczyła Sroka.

Dopytywana, czy przed komisją stanie też były szef MS Zbigniew Ziobro, Sroka powiedziała, że Ziobro również może spodziewać się wezwania przez komisję.

REKLAMA

Posłuchaj

M. Sroka: na przyszłym posiedzeniu Sejmu pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Obecny na konferencji szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk pogratulował Sroce wyboru na szefową komisji. - Jestem osobiście przekonany - i to jest pogląd całego naszego klubu - że jest ona osobą niezwykle kompetentną do prowadzenia prac tej komisji. Doświadczenie związane z pracą w roli funkcjonariuszki pionu kryminalnego policji, znajomość procedur, znajomość tej materii, która w dużej mierze jest materią do zbadania przez komisję, jest doskonale znana pani poseł - powiedział Paszyk.

- Będziemy - jako klub - wspierać, pomagać i służyć wszelkim wsparciem i pomocą do tego, aby ta praca i rola pani poseł doprowadziła do wyjaśnienia tej haniebnej sprawy, haniebnej afery czasów rządów PiS-u. Ale też, aby w toku prac tej komisji ustalenia były przestrogą na przyszłość, aby już nikt nigdy bez względu, jaką będzie partię reprezentował, nie pokusił się wykorzystywać służb specjalnych i różnych technik do tego, aby inwigilować polityczną opozycję w naszym kraju - dodał szef klubu PSL-TD.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa Sejm powołał w ubiegłą środę. Nie wybrano jednak jest składu, bo Prezydium Sejmu zdecydowało, że klub PiS ma wyznaczyć nowych kandydatów do tej komisji ze względu na zastrzeżenia do już zgłoszonych: Sebastiana Kalety, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA

Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.

pap/iar/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej