Paweł Łatuszka: skuteczność sankcji nakładanych na Białoruś w znacznym stopniu zależy od Polski
- Skuteczność kontroli na granicach UE i polityki sankcji w stosunku do Białorusi w znaczącym stopniu zależy od Polski; potrzebne jest stosowanie jednolitych środków monitorowania przestrzegania sankcji w UE - powiedział były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.
2024-01-29, 13:52
Polskie MSZ w czwartek stanowczo potępiło systemowe represje władz białoruskich wobec własnego społeczeństwa i podkreśliło, że jak najszybciej powinno nastąpić przyjęcie kolejnego unijnego pakietu sankcji przeciwko Białorusi.
- Prowadzone przez władze białoruskie masowe zatrzymania wśród byłych więźniów sumienia oraz rodzin więźniów politycznych wymagają zdecydowanej reakcji - przekazał resort spraw zagranicznych w komunikacie.
REKLAMA
- Skuteczność kontroli na granicach Unii Europejskiej, polityki sankcji w stosunku do reżimu (Alaksandra) Łukaszenki w znaczącym stopniu zależy od Polski. Sporo też zależy od współpracy innych krajów przygranicznych, czyli Litwy, Łotwy i Estonii - ocenił.
Zwiększenie sankcji wobec Białorusi
Łatuszka przypomniał, że w grudniu 2023 r. kraje bałtyckie podpisały deklarację w sprawie stosowania jednolitych środków monitorowania przestrzegania sankcji. Jego zdaniem dołączenie Polski do tego porozumienia pozwoliłoby na odcięcie reżimowi Łukaszenki omijania sankcji i zwiększenia ich skuteczności.
- W porozumieniu między krajami bałtyckimi wskazano, że zagrożenie przekierowaniem objętych sankcjami towarów na Białoruś i do Federacji Rosyjskiej jest bardzo wysokie. Przystąpienie Polski do tej inicjatywy doprowadziłoby do zastosowania jednolitych środków kontroli niemal na całej długości wciąż otwartej granicy z Unii z Rosją i Białorusią, co stanowiłoby istotny krok w kierunku usprawnienia mechanizmu egzekwowania unijnych sankcji - zaznaczył.
Nowe propozycje sankcji sektorowych UE wobec Rosji
Unia Europejska nałożyła na Białoruś szereg sankcji w odpowiedzi na obecną sytuację w tym kraju i zaangażowanie Białorusi w rosyjską napaść na Ukrainę. Z kolei w stosunku do Rosji UE nałożyła do tej pory 12 pakietów sankcji.
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu, Polska i państwa bałtyckie przygotowały wspólnie nowe propozycje sankcji sektorowych UE wobec Rosji. Wśród nich jest zakaz importu gazu LNG i zakaz importu aluminium z Rosji. Polska i kraje bałtyckie chcą też, aby nowy pakiet sankcji obejmował również sektorowo Białoruś. Chodzi o to, aby zapobiec obchodzeniu unijnych restrykcji przez Rosję z wykorzystaniem Mińska.
20 grudnia ub. roku premierki Estonii, Łotwy i Litwy - Kaja Kallas, Evika Silina oraz Ingrida Szimonyte zadeklarowały utworzenie wspólnego, regionalnego mechanizmu wdrażania sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś przez Unię Europejską. Mechanizm ma objąć m.in. ustalenie wspólnego postępowania w przypadkach wykrycia "nielogicznych tras przewożonych towarów" oraz usprawnienia wymiany informacji pomiędzy stronami porozumienia.
- Obława KGB w domach w całym kraju, przeszukania u ponad 150 osób. Łatuszka: Białoruś zmienia się w Koreę Północną
- Marina Adamowicz, żona legendy opozycji za kratami. "O jej mężu nie ma wieści od 11 miesięcy, walczyła o niego"
- Brak wieści od b. wojskowego, więźnia Łukaszenki. Ostrzegał, że Białoruś w planie Putina to "balkon" i mięso armatnie
- Nowa fala zbrodniczych działań reżimu Łukaszenki. Raport: ten rodzaj tortur może podlegać trybunałowi w Hadze
PAP/mn
REKLAMA
REKLAMA