W Sejmie rozpoczął się szczyt "ZmieńMY edukację!". W wydarzeniu udział bierze Barbara Nowacka

We wtorek w budynku Sejmu rozpoczęło się spotkanie na temat reformy szkolnictwa. Hasło wydarzenia to "ZmieńMY edukację!". W dyskusji udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych i politycy.

2024-01-30, 10:54

W Sejmie rozpoczął się szczyt "ZmieńMY edukację!". W wydarzeniu udział bierze Barbara Nowacka
Organizacje pozarządowe i politycy będą dziś mówić w Sejmie o reformie szkolnictwa.Foto: Shutterstock/Syda Productions/Fotokon

W programie są wystąpienia polityków i dyskusje m.in. o tym, jak zmienić podstawę programową, czego brakuje uczniom i jak realizowane są prawa ucznia. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych i politycy m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister edukacji Barbara Nowacka, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego i działaczka społeczna Wanda Traczyk-Stawska. W planie jest podpisanie paktu edukacyjnego.

"Szkoła stanie się dobrym miejscem"

W szczycie edukacyjnym "ZmieńMY edukację!" udział bierze minister edukacji Barbara Nowacka. Zapowiedziała liczne zmiany szkolnictwie. Mówiła, że zmiany te mają sprawić, że szkoła "stanie się dobrym miejscem".

- Z bólem obserwowałam, jak szkoła stała się miejscem, do którego młoda osoba nie chciała przychodzić, ani nauczyciel nie chciał przychodzić, ani rodzic nie chciał przychodzić i władze samorządowe z niechęcią na nią patrzyły. Czas to zmienić - mówiła szefowa MEN.

Posłuchaj

Minister Nowacka zapowiada liczne zmiany w szkolnictwie (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Szefowa MEN oceniła, że po 15 października 2023 r. Polska zmienia się w kraj dialogu, współpracy i zrozumienia. - Parlament przez ostatnie osiem lat był głuchy. (…) Niesłuchanie strony społecznej było drastyczną normą. Cieszę się, że to się zmienia - powiedziała.

REKLAMA

Minister Barbara Nowacka zapewniała, że duże zmiany w edukacji będą projektami rządowymi, a nie poselskimi, tak, by mogły im towarzyszyć szerokie konsultacje.

"Sejm otworzył się na dyskusję"

W wydarzeniu bierze także udział marszałek Senatu. Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że "Sejm otworzył się na dyskusję". - Senat dalej będzie was z przyjemnością gościć. Jesteście dla nas parterami, nie petentami, partnerami do tego, by rozmawiać o rzeczach najważniejszych, bo edukacja to coś, co zmienia świat i nas wszystkich" - powiedziała.

- Wasze pomysły będą analizowane. Będziemy wspólnie szukać nowych rozwiązań. Zawsze mówiliście, że potrzeba stabilizacji, bezpieczeństwa praw i wolności w szkole. Mam nadzieję, że wspólnie do tego bardzo szybko dojdziemy - dodała.

REKLAMA

Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska również akcentowała, że szkoła potrzebuje zmiany - "przewietrzenia, odświeżenia i oddechu". Szkoła, jak mówiła, potrzebuje zmian, na które czekają uczniowie, nauczyciele i rodzice. - Szkoła już dawno przestała być atrakcyjna, została w tyle za pędzącym światem - oceniła. 

Wydarzenie organizowane jest przez Akcję Uczniowską przy pomocy Koalicji Obywatelskiej. Rozpoczęło się o godz. 10, a na godz. 14.15 planowana jest konferencja prasowa.

Czytaj także:

"Chciałbym oddać głos młodzieży"

Minister nauki Dariusz Wieczorek tuż przed rozpoczęciem spotkania, powiedział dziennikarzom, że priorytetem jego działań będzie podniesienie jakości kształcenia oraz wzrost nakładów na badania i rozwój.

REKLAMA

Podkreślił, że podczas spotkania chciałby przede wszystkim oddać głos młodzieży. - Potrzebujemy dialogu, którego przez ostatnie osiem lat właściwie nie było - dodał. Wieczorek zaznaczył, że młodzież powinna mieć swobodę wypowiedzi. - Ani szkoły, ani uczelnie nie mogą być polityczne,  mają uczyć, a nie indoktrynować - stwierdził.

Minister ocenił też, że "trzeba postawić na samorządy studenckie". - Planujemy spotkanie ze wszystkimi przewodniczącymi samorządów studenckich ze wszystkich uczelni w Polsce. Chcemy ich wysłuchać, dowiedzieć się, czego oczekiwaliby od nas jako rządzących, ale i władz swoich uczelni - zapowiedział Wieczorek.

Poinformował, że spotkanie ma odbyć się pod koniec lutego. - Jeśli marszałek Hołownia wyrazi na to zgodę, to planujemy zorganizować je w Sejmie - dodał.

"Potrzebny jest dialog"

Minister nauki podkreślił, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne, żeby - jak mówił - w Polsce znowu zaczął funkcjonować dialog pomiędzy, w tym przypadku środowiskiem uczniowskim, akademickim, a tymi, którzy tworzą prawo. Wskazał, że edukacja i nauka muszą być dla tych, których dotyczy.

REKLAMA

Jak mówił, wspólnie z minister edukacji Barbarą Nowacką, dużo dyskutują na temat dwóch spraw. - Chcielibyśmy żebyście nie wyjeżdżali za granicę, studiowali, uczyli się w Polsce, więc musimy ten system tak kreować i tak go tworzyć, żebyście wiedzieli, że tylko w Polsce warto studiować, warto żyć, warto pracować - powiedział.

Druga sprawa - powiedział - dotyczy programów, podstaw programowych, tego, co szkoła i uczelnie powinny uczyć. - Będziemy chcieli w taki sposób to robić abyście nie korzystali ze sztucznej inteligencji, tylko byście jednak korzystali w własnej inteligencji. I tego szkoła powinna uczyć - wskazał Wieczorek.

Jednocześnie zaznaczył, że wyzwaniami, przed którymi teraz stoimy jest innowacja i cyfryzacja. - Co do tego nie ma wątpliwości, że tak będzie wyglądał świat XXI wieku. W tym kontekście będziemy musieli myśleć o programach nauczania i o tym jak reformować polską szkołę i polskie uczelnie - mówił. 

REKLAMA

IAR/PAP/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej