Apel do ministra sprawiedliwości. Dotyczy przepisów o tymczasowym aresztowaniu

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tymczasowego aresztowania. Chodzi między innymi o orzeczenie z 2012 roku. Trybunał uznał wówczas za niezgodne z konstytucją przepisy Kodeksu postępowania karnego w zakresie, w jakim nie określają jednoznacznie przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu przez sąd pierwszej instancji wyroku w sprawie.

2024-02-02, 19:34

Apel do ministra sprawiedliwości. Dotyczy przepisów o tymczasowym aresztowaniu
Rzecznik praw obywatelskich zaapelował do ministra sprawiedliwości ws. przepisów o tymczasowym aresztowaniu. Foto: PAP/EPA/Rafał Guz

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że ustawodawca, mimo upływu ponad 10 lat, wciąż nie zmienił przepisów uznanych za niekonstytucyjne. - Polskie prawo nadal nie określa jednoznacznie na jakiej podstawie można przedłużać tymczasowy areszt. Uzasadnienia sądów bywają tak lakoniczne, że ani oskarżony ani jego obrońca, nie są w stanie się dowiedzieć dlaczego sąd zdecydował się na ten środek. Sądy często zbyt pochopnie i bezrefleksyjnie orzekają o pozbawieniu człowieka wolności uwzględniając statystycznie 90 procent wniosków prokuratorów. Nie rozważają wolnościowych alternatyw - ocenił RPO.

Alternatywa dla tymczasowego aresztu

Marcin Wiącek wskazał, że istnieją rozwiązania takie jak na przykład dozór elektroniczny, które mogą ograniczyć społeczne i ekonomiczne koszty aresztu a jednocześnie zapewniają przebieg postępowań karnych.

Rzecznik praw obywatelskich wyjaśnił, że na konieczność zmian w przepisach zwrócił też uwagę Komitet ONZ przeciwko torturom. - Nawet krótkie pozbawienie wolności może wpłynąć na życie człowieka, pozbawić go dobrego imienia, naruszyć więzy rodzinne czy też doprowadzić do bankructwa. Tymczasowe aresztowanie to najbardziej dolegliwy środek zapobiegawczy stosowany przez sądy. Pozbawia wolności osoby, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem i w świetle prawa są niewinne. Powinien być stosowany w ostateczności i z ograniczeniem czasowym, dlatego zaapelowałem do ministra sprawiedliwości o wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Marcin Wiącek.

Ponad 10 procent osadzonych stanowią tymczasowo aresztowani

Według raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz badań przeprowadzonych przez RPO, ponad 10 procent osadzonych stanowią tymczasowo aresztowani. Raport Fundacji Court Watch wykazał, że w latach 2015-2019 liczba osób przebywających w polskich aresztach śledczych zwiększyła się o sto procent. Wzrasta także długość tych aresztowań. W Polsce oskarżeni muszą czekać w areszcie śledczym na prawomocny wyrok średnio 9 miesięcy a w większości krajów Unii Europejskiej średnia ta nie przekracza pół roku.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Rzecznik praw obywatelskich wyjaśnił, że na konieczność zmian w przepisach zwrócił też uwagę Komitet ONZ przeciwko torturom (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

 

Posłuchaj

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że ustawodawca, mimo upływu ponad 10 lat, wciąż nie zmienił przepisów uznanych za niekonstytucyjne (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej