Bodnar: to, z czym się mierzymy, to odbudowa państwa prawa po wielu latach zawieruchy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka relacjonował obecną sytuację. - To, z czym się mierzymy, to odbudowa państwa prawa po wielu latach zawieruchy - ocenił.

2024-02-09, 14:45

Bodnar: to, z czym się mierzymy, to odbudowa państwa prawa po wielu latach zawieruchy
Minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podczas piątkowego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Foto: PAP/EPA/Piotr Nowak

W piątek odbyło się zwołane na wniosek grupy posłów posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, dotyczące m.in. informacji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego w sprawie nowelizacji regulaminu urzędowania sądów powszechnych. - Cała idea tego rozporządzenia opiera się na tym, żeby nikt nie był sędzią w swojej własnej sprawie. Tylko tej kwestii to rozporządzenie dotyczy - powiedział podczas posiedzenia komisji minister Bodnar.

Nowy regulamin sądów powszechnych

W czwartek weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Chodzi w nim o to, aby wniosku o wyłączenia sędziego nie rozpoznawał sędzia powołany w tym samym trybie. - Sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sytuacji, gdy wśród podstaw tego wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego, nie są przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa […]. Sędziowie ci nie są uwzględniani w przydzielaniu spraw, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez SLPS (System Losowego Przydziału Spraw - red) - głosi zmiana regulaminu.

Kogo nie dotyczą zmiany

Zmiana regulaminu nie dotyczy asesorów sądowych oraz sędziów, którzy zrzekli się urzędu sędziego, a następnie powrócili na ten urząd sędziego i poprzednio zajmowane stanowisko, "jeżeli poprzednio zajmowane stanowisko objęli w inny sposób niż w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa".

KRS zapowiedziała skierowanie sprawy do TK

W odpowiedzi KRS zapowiedziała skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego, jako "rażąco naruszającej Konstytucję". "Minister Sprawiedliwości wyłączył część sędziów od rozpoznawania jednej kategorii spraw. KRS w odpowiedzi skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego" - poinformowała KRS.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/kg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej