Indonezja: wulkan Anak Krakatau znacznie się zmniejszył po erupcji

Wulkan Anak Krakatau w wyniku erupcji i zapadnięcia się krateru 22 grudnia zmniejszył swą objętość o 150-180 mln metrów sześciennych. Wynosi ona obecnie 40-70 mln m sześć. - twierdzą naukowcy z Indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Ograniczenia Skutków Katastrof Naturalnych. 

2018-12-29, 09:26

Indonezja: wulkan Anak Krakatau znacznie się zmniejszył po erupcji

Analizy wykazały rozmiary ubiegłotygodniowej erupcji, rzucając światło na siłę tsunami, które zaatakowało wybrzeża wysp Jawa i Sumatra po wybuchu wulkanu położonego w Cieśninie Sundajskiej.
Indonezyjski wulkan stracił dwie trzecie wysokości. Jeszcze tydzień temu stożek wulkaniczny mierzył 338 metrów wysokości. Teraz ma zaledwie 110 metrów wysokości.

Anak Krakatau to jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie; w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie.

Tsunami niesie śmierć

Ponad 420 osób zginęło w falach o wysokości do 5 metrów, a tsunami pozbawiło dachu nad głową 40 tys. osób. Ponad 1485 osób odniosło cięższe lub lżejsze obrażenia. Żywioł zniszczył blisko 900 budynków, ponad 70 hoteli i ponad 400 łodzi.
Anak Krakatau to jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie; w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie.

Władze ostrzegły ludzi zamieszkujących w odległości kilometra od Cieśniny Sundajskiej przed ewentualnością kolejnego tsunami, choć eksperci twierdzą, że z uwagi na znacznie zmniejszoną objętością wulkanu, może ono być o wiele słabsze.

REKLAMA

Indonezja położona jest w aktywnym sejsmicznie rejonie tzw. ognistego pierścienia otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

W 2004 roku tsunami spowodowało śmierć 226 tys. ludzi na północnym wybrzeżu Sumatry i w 14 krajach regionu Azji Południowej, w tym ponad 120 tys. w samej Indonezji.

tjak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej