X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rok 2018 na świecie. Historyczne spotkania Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 07:30
Czerwcowe spotkanie przywódcy Korei Północnej z prezydentem USA Donaldem Trumpem było jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie mijającego roku. Było też przełomowe - do takiego szczytu doszło premierowo. Z czym jeszcze będziemy kojarzyć 2018 r. jeśli chodzi o Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną?
Żołnierze Korei Północnej, zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze Korei Północnej, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Flight Video and Photo

Nie nuklearnym straszeniem, ale spotkaniami dała się zapamiętać Korea Północna w 2018 r. Nie byle jakimi - w czerwcu w Singapurze po raz pierwszy w historii przy jednym stole do rozmów zasiedli przywódcy północnokoreański i Stanów Zjednoczonych, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż trzykrotnie Kim Dzong Un widział się z Mun Jae In, prezydentem Korei Południowej. O znaczeniu tych szczytów w kontekście polityki międzynarodowej i otwarciu się KRLD na świat w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl mówi Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Bartłomiej Bitner, PolskieRadio24.pl: Jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie w powoli kończącym się roku było czerwcowe spotkanie przywódców Korei Północnej i USA. Jak w jego kontekście można ocenić 2018 r. dla Koreańczyków z Północy?

kim trump 1200.jpg
Korea Północna popiera "całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego"

Oskar Pietrewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych: Dla północnokoreańskiej dyplomacji to był dobry rok. Przełamała izolację i doprowadziła do spotkania z urzędującym prezydentem USA, o co od lat zabiegały władze KRLD. Koreańczycy z Północy chcieli doprowadzić do uznania swojego statusu jako ważnego państwa przez USA i ten szczyt to sprawił. Z kolei dla całego świata działania Korei Północnej w 2018 r. również stanowiły dobre informacje. Doszło do ocieplenia i odejścia od atmosfery potencjalnego konfliktu. Gdyby bowiem doszło do konfliktu, to – jak pokazała to wojna koreańska w latach 1950-1953 – nie miałby on wyłącznie lokalnego charakteru. Na pewno zaangażowałyby się w niego światowe mocarstwa.

Czy Korea Północna będzie się wywiązywać ze swoich postanowień? Chodzi o postępy w denuklearyzacji kraju, które mogą nie iść tak jak powinny, bo w zamian za to KRLD chce zniesienia przez USA części sankcji?

Ze strony północnokoreańskiej niewątpliwie jest to gra. KRLD posługuje się bardzo mglistym i ogólnikowym językiem. Mówi o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a nie o denuklearyzacji swojego kraju. To bardzo istotna rzecz. Ostatnie komunikaty północnokoreańskich władz sugerują, że KRLD nie życzy sobie, by Stany Zjednoczone miały rozwinięty parasol nuklearny nad swoim południowokoreańskim sojusznikiem. Moim zdaniem perspektywy denuklearyzacji są bardzo niewielkie. Korea Północna może wykonywać w tym kierunku pewne kroki, ale ostatecznie nie zrezygnuje z broni nuklearnej.

Korea Północna dokonała także innej historycznej rzeczy. W 2018 r. Kim Dzong Un trzykrotnie spotykał się z prezydentem Korei Północnej, a wcześniej szczyt obu koreańskich krajów miał miejsce tylko dwa razy. To oznacza, że Koreańczycy z Północy wreszcie otwierają się na świat?

Impuls na rzecz dialogu szedł równolegle z Pjongjangu i Seulu. Wydaje mi się, że poprawa stosunków była efektem dążenia do tego obu stron, bo ocieplenie relacji jest na rękę i Korei Północnej, i Korei Południowej. Korei Północnej zależało na złapaniu oddechu po latach napięć ze swoim sąsiadem i poprawie relacji, które mogą doprowadzić choćby do wznowienia współpracy gospodarczej.

PAP_KIM_MUN1200.jpg
Rozmowy przywódców Korei Południowej i Korei Północnej, tematem spotkanie z Donaldem Trumpem

Co nas może czekać w 2019 r. jeśli chodzi o Koreę Północną?

Korei Północnej będzie przyświecać potrzeba poprawy sytuacji gospodarczej. Chodzi o działania na rzecz złagodzenia sankcji forsowanych przez USA. Jak to Koreańczycy zrobią? Być może wykonają pewne gesty w kierunku denuklearyzacji, licząc na to, że Amerykanie ze swojej strony zaoferują złagodzenie sankcji. Nie sądzę, żeby KRLD wróciła do prowokacyjnej polityki testów nuklearnych, bo nie służyłaby ona interesowi, jaki ma od początku 2018 r., czyli otwarciu i poprawie wizerunku. Korea Północna nie po to się otworzyła na świat, by za chwilę znów się zamykać​.

Rozmawiał Bartłomiej Bitner, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak