X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

U granic Polski pływający terminal. Putin: uniezależni Rosję od tranzytu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:03
Prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał do obwodu kalinigradzkiego na otwarcie terminalu "Marszałek Wasilewski". Stwierdził, że daje on regionowi niezależność od tranzytowych dostaw gazu. Obecnie błękitne paliwo trafia tam m.in. przez Litwę i Białoruś. Dostawy gazu z morskiego terminalu będą jednak sporo droższe.
Rosyjski prezydent Władimir Putin i prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller na uroczystości uruchomienia pływającego terminalu gazu skroplonego
Rosyjski prezydent Władimir Putin i prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller na uroczystości uruchomienia pływającego terminalu gazu skroplonego Foto: PAP/EPA/ALEXEY DRUZHINYN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rosyjski dziennik "Kommiersant" komentuje sytuację w tym samym tonie - pisze we wtorek, że terminal pozwoli na dostawy gazu skroplonego do obwodu kaliningradzkiego "w przypadku hipotetycznej blokady gazowej ze strony Litwy".

Jak mówił Putin podczas uroczystości otwarcia terminalu, jego możliwości - 2,7 mld metrów sześc. gazu rocznie - "praktycznie całkowicie pokrywają zapotrzebowanie regionu, są gwarancją niezawodnego alternatywnego wariantu zaopatrzenia regionu w gaz; obniżają i sprowadzają do zera zależność od tranzytowych dostaw gazu".

Terminal ma połączenie z podziemnym magazynem gazu - podają agencje.

Gazociągiem jest taniej

Rosyjski prezydent przyznał, że dostawy gazu przesyłanego gazociągami są tańsze i bardziej racjonalne ekonomicznie. Zapewnił jednak, że różnica pomiędzy ceną LNG a ceną gazu dostarczanego rurociągami nie powinna "stać się dodatkowym obciążeniem dla konsumenta" i że rząd Rosji otrzymał odpowiednie zalecenia w tej sprawie.

Według szacunków "Kommiersanta", pełne wykorzystanie terminalu "Marszałek Wasilewski" przy obecnej różnicy między ceną LNG i obecną regulowaną ceną wewnętrzną gazu w Kaliningradzie, która wynosi 4,84 tys. rubli za 1 tys. metrów sześc. gazu (ok. 61 USD), oznaczałoby straty rzędu 27 mld rubli rocznie (403,4 mln USD).

Jak pisze rosyjski dziennik ”Kommersant”, gwarantuje to niezależność od systemu gazociągów Mińsk – Wilno – Kowno – Kaliningrad. Według agencji Interfax, Aleksiej Miller zapewnił, że dostawy gazu zostały we wtorek zatrzymane i Kaliningrad otrzymywał gaz poprzez terminal morski.

Obwód kaliningradzki otrzymuje gaz poprzez zbudowany jeszcze w czasach ZSRR gazociąg prowadzący przez terytorium Litwy.

"Marszałek Wasilewski", zbudowany w Singapurze, służy do magazynowania LNG i jego regazyfikacji. Według planów rosyjskiego koncernu Gazprom skroplony gaz miałby być dostarczany z powstającej fabryki LNG w Wyborgu. Planowo ma ona być uruchomiona w 2019 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) // agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krach gospodarki Białorusi? Łukaszenka: zmienimy politykę po manewrze Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:46
Białoruś będzie zmuszona zmienić format swojej polityki wewnętrznej i zagranicznej, szczególnie w sferze finansów. Tak Aleksander Łukaszenka skomentował skutki wprowadzenia przez Rosję tak zwanego "manewru podatkowego", w wyniku którego Białoruś poniesie duże straty finansowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajna narada u Łukaszenki w sprawie niezależności Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 23:00
Niezależna białoruska gazeta "Nasza Niwa" informuje 15 grudnia o zamkniętej dla mediów naradzie najważniejszych polityków u Aleksandra Łukaszenki. Narada miała się odbyć kilka dni temu, a jej temat, to sprawa niezależności Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrasta presja Rosji na Białoruś". Mińsk ma problemy finansowe, Kreml mówi o ścisłej integracji Moskwy i Mińska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:45
- Sądzę, że scenariusz krymski wobec Białorusi jest obecnie omawiany przez Kreml śmielej niż wcześniej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl były wiceminister spraw zagranicznych Białorusi, dysydent Andrej Sannikau. Polityk musiał opuścić Białoruś przed kilku laty w związku z prześladowaniami, był represjonowany, spędził kilka lat w więzieniu po wyborach 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja odrzuciła propozycje Białorusi w sprawie rekompensat za straty Mińska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 06:50
Łukaszenka na naradzie rządowej w poniedziałek powiedział, że Rosja wcześniej obiecała kompensować Białorusi straty, wynikające z manewru podatkowego. Jednak Moskwa nie zgodziła się na wszystkie propozycje Mińska w tej sprawie. 
rozwiń zwiń