Kolejna strzelanina w USA. Skomplikowana kwestia ograniczenia dostępu do broni
W kolejnej strzelaninie w USA w stanie Virginia zginęło 13 osób. - Co można zrobić? Przyjąć jakieś federalne prawo, które zaostrzy ten dostęp do broni lub zakaże posiadania broni i wtedy Sąd Najwyższy będzie musiał odejść od swojej interpretacji, co się zdarza. Sprawa w tym momencie byłaby załatwiona, zamknięta - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (amerykanista).
2019-06-01, 20:22
Posłuchaj
Do 13 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar strzelaniny w miejscowości Virginia Beach w amerykańskim stanie Virginia. 4 osoby przebywają w szpitalu. Wśród zabitych jest sprawca, który został zastrzelony przez policjantów. Był nim niezadowolony pracownik tamtejszego urzędu. Strzelanina była największym aktem przemocy w USA od lutego, kiedy pracownik fabryki zastrzelił pięciu kolegów w miejscowości Aurora w stanie Illinois zaraz po tym, jak został zwolniony.
Artur Wróblewski stwierdził, że niewiele można zrobić w kwestii regulacji dostępu do broni w USA. - Wydaje się, że żadne wnioski nie są wyciągane, ponieważ mamy powtarzające się strzelaniny, które można zakwalifikować jako takie, w których kilka osób przynajmniej ginie i to właściwie raz w tygodniu. Natomiast nic nie da się zrobić z tą sprawą, żeby np. zaostrzyć prawo dotyczące dostępu do broni bądź w ogóle zakazać posiadania broni i pod bardzo rygorystycznymi warunkami to prawo umożliwić, ponieważ w Stanach Zjednoczonych mamy tę nieszczęsną, albo szczęsną, drugą poprawkę do konstytucji, która została przyjęta w 1791 roku, razem z tymi ośmioma poprawkami Karty Praw - zaznaczył amerykanista.
- W tej poprawce jest mowa o tym, że "milicja" ma prawo do noszenia broni (…) Tak niektórzy to interpretowali domagając się po prostu ograniczenia dostępu do broni. Nie tak dawno, bo w 2008 roku, Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości. W sprawie District of Columbia v. Heller czy w roku 2010, w sprawie McDonald v. Chicago. Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że nie ma korelacji między "uregulowaną milicją" a posiadaniem broni. Każdy obywatel w USA ma prawo do posiadania broni. Nie można tego ograniczyć - dodał.
- Co można zrobić? Przyjąć jakieś federalne prawo, które zaostrzy ten dostęp do broni lub zakaże posiadania broni i wtedy Sąd Najwyższy będzie musiał odejść od swojej interpretacji, co się zdarza. Sprawa w tym momencie byłaby załatwiona, zamknięta - podkreślił gość Polskiego Radia 24
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Bogumił Husejnow.
Polskie Radio 24
-------------------
REKLAMA
Data emisji: 01.06.2019
Godzina emisji: 19.46
REKLAMA