Dwa kraje przeciwne rozpoczęciu negocjacji UE z Macedonią Północną

2019-06-12, 15:34

Dwa kraje przeciwne rozpoczęciu negocjacji UE z Macedonią Północną
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Curioso

Holandia i Francja przeciwne rozpoczęciu negocjacji członkowskich Unii Europejskiej z Macedonią Północną. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, który był dziś w Brukseli, przestrzegał przed odkładaniem decyzji w tej sprawie. Zgodę na rozpoczęcie rozmów rekomendowała kilka tygodni temu Komisja Europejska. A we wtorek grupa 13 krajów, w tym Polska, wezwała Wspólnotę do podjęcia pozytywnej decyzji.

Posłuchaj

Holandia i Francja przeciwne rozpoczęciu negocjacji UE z Macedonią Płn. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Macedonia Północna przeprowadziła niezbędne reformy, osiągnęła historyczne porozumienie z Grecją i zakończyła trwający prawie 30 lat spór o nazwę. Tak argumentowała rozpoczęcie negocjacji Komisja Europejska. W podobnym tonie było utrzymane we wtorek oświadczenie grupy 13 krajów, w tym Polski i podobnie mówił też dziś szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - To nie jest kwestia czy, ale kiedy negocjacje zostaną rozpoczęte. Macedonia Północna zrobiła wszystko czego od niej oczekiwano - mówił przewodniczący Rady.

Stewo Pendarowski przyznał, że niezbędne są jeszcze kolejne reformy, ale i zachęty. - Zgadzam się, że mamy słabości i że przed nami dużo pracy, ale działamy w sposób bardziej efektywny, kiedy mamy określony cel - powiedział prezydent Macedonii Północnej.

Podkreślił też, że brak zgody na rozpoczęcie negocjacji z Unią wpłynie negatywnie na nastroje w kraju i spadek poparcia dla zbliżania do Wspólnoty. Eksperci wskazują, że może to wykorzystać Rosja.

Początkowo planowano, że unijne kraje zgodzą się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych w najbliższy wtorek, ale sprzeciw Holandii i Francji to uniemożliwia, bo wymagana jest jednomyślność.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej