75. rocznica wyzwolenia Ankony. Uczczono żołnierzy 2. Korpusu Polskiego

Uroczystość przy Bramie Santo Stefano, przez którą 18 lipca 1944 roku do miasta wkroczyli żołnierze Pułku Ułanów Karpackich, zgromadziła między innymi mieszkańców i władze Ankony, weteranów armii generała Władysława Andersa oraz przedstawicieli polskich władz.

2019-07-18, 13:39

75. rocznica wyzwolenia Ankony. Uczczono żołnierzy 2. Korpusu Polskiego
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

Obchody w 75. rocznicę wyzwolenia Ankony. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas uroczystości wiceburmistrz Ankony Piepaolo Sediari dziękował polskim żołnierzom za wysiłek i poświęcenie. - Polacy przynieśli wolność miastu, które zostało srodze doświadczone przez wojenne losy. Chcemy w szczególny sposób podziękować wszystkim weteranom walk, którzy daleko od swojej ojczyzny, ale nie zadając żadnych pytań, poświęcali swoje życie i walczyli za nas i walczyli za naszą wolność - zaznaczył wiceburmistrz miasta.

"Polacy nigdy się nie poddają"

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypominał, że choć Polska w wyniku II wojny światowej została zniewolona, to kampania adriatycka i zdobycie Ankony były dowodem, że Polacy nigdy się nie poddają.

- Ponieważ Polacy cenią sobie wolność ponad wszystko. Przykładem takiej postawy są obecni tu weterani 2. Korpusu Polskiego. Każdy z nich przeszedł piekło sowieckich łagrów. A jednak 75. lat temu z armii niewolników stłamszonych przez sowieckiego najeźdźcę, stali się armią, która w zwycięskim pochodzie maszerowała przez Półwysep Apeniński i doszła też do Ankony. Niosła wolność miastu i narodowi włoskiemu - tłumaczył.

>>> Więcej informacji historycznych na historia.polskieradio.pl

REKLAMA

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdził natomiast, że niezłomne bohaterstwo i wiara w odzyskanie przez Polskę niepodległości zainspirowały kolejne pokolenia w tym pokolenie "Solidarności" do wywalczenia pełnej wolności dla Polski.

"Zawsze stali po stronie najważniejszych wartości"

Wicemarszałek Senatu Maria Koc przypomniała, że Polacy, którzy wyzwalali Włochy, udowodnili, że zawsze stali po stronie najważniejszych wartości.

- Musimy pamiętać, żeby za przykładem naszych bohaterów, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, żołnierzy generała Władysława Andersa, tych, którzy walczyli o wolne Włochy, wolną Europę, wolną Polskę, żebyśmy zawsze stali po stronie wartości i pamiętali, że polscy żołnierze, stając po stronie tych wartości, oddawali za nie życie. Dlatego trzeba mówić o tamtych wydarzeniach i trzeba podkreślać, że dobro ponad wszystko. O to musimy walczyć we współczesnym świecie - podkreśliła wicemarszałek.

Córka generała Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, Anna Maria Anders, która niebawem zostanie ambasadorem Rzeczypospolitej we Włoszech, podkreślała, że chce budować dobre relacje z Włochami, pamiętając o polskich żołnierzach, którzy wyzwalali Włochy spod okupacji niemieckiej, a którymi dowodził jej ojciec.

REKLAMA

- I ja bym chciała budować na tej dumie i na tej przyjaźni, która istnieje między Włochami i Polakami. Dla mnie jest bardzo wzruszające to, że nazwisko mojego ojca pada tak często wszędzie dookoła świata. Dla mnie zawsze to jest wzruszający moment. Generał Anders i 2. Korpus Polski - mówiła.

75. rocznica wyzwolenia Ankony

18 lipca 1944 roku o 14.30, ułani karpaccy i 2. Batalion Strzelców Karpackich wkroczyły do Ankony. Niemiecka 278 Dywizja Piechoty została rozbita. Zdobycie miasta i portu ułatwiło aliantom prowadzenie dalszych działań na Linii Gotów.

Podczas walk o Ankonę poległo 39 oficerów i 338 szeregowych 2 Korpusu Polskiego. W całej dwumiesięcznej kampanii adriatyckiej poległo ponad tysiąc polskich żołnierzy. Wszyscy spoczywają na Polskim Wojennym Cmentarzu w Loreto.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej